Home / Фундамент / Стрічковий фундамент / Піщана подушка для стрічкової основи

Піщана подушка для стрічкової основи

Як відомо, фундамент – це основа будинку, і не просто основа, а найголовніша і найважливіша частина у всьому процесі будівництва заміського будинку або будь-якої іншої споруди.

Якщо основа буде покладена погано або неякісно, без дотримання різних будівельних норм і правил, то ваша споруда дуже швидко почне приходити в непридатність і там стане неможливо жити. Будуть йти тріщини на стінах, почнуть перекошуватися віконні рами, двері перестануть щільно закриватися, від чого по всьому будинку почнуть гуляти вічні протяги.

Зміст статті:

  1. Загальна інформація
  2. Зволоження фундаментної подушки
  3. Небезпека фундаментних подушок з глини
  4. Варіації подушок під стрічковий фундамент

Тому найважливіше – це залити якісний фундамент. У свою чергу, однією із запорук міцного надійного фундаменту, здатного простояти довгі роки, є подушка, яка призначена під стрічковий фундамент.

З такою конструкцією ви абсолютно точно зможете бути впевнені, що основа будинку виконана як треба і не будете хвилюватися за його збереження. Можна сказати, що подушка під фундамент – це основа з основ.

У даній статті ми спробуємо розібратися і дати відповіді на питання: «Що ж таке фундаментна подушка, для чого вона потрібна, які види подушок бувають і як її виготовити?»

Загальна інформація

Отже, як ми вже з’ясували, подушка для стрічкового фундаменту є необхідним і дуже важливим елементом при зведенні споруд.

Давайте спочатку детальніше зупинимося на тому, що повинна являти собою дана подушка і яким стандартам відповідати.

Shchebneva podushka

Це важливо, щоб надалі ви були інформаційно «підковані» і могли проконтролювати всі роботи по зведенню основи.

Для початку необхідно пам’ятати, що піщано-фундаментна подушка, як правило, кладеться під стрічковий тип фундаменту. Щоб влаштувати її там, потрібно попередньо вирити спеціальну траншею.

Якщо ми подивимося на зарубіжні будівельні норми і вимоги, то побачимо, що європейські експерти рекомендують робити фундаментну подушку товщиною двадцять сантиметрів. На їх думку, дана величина є достатньою, щоб повною мірою виконувати свої функції.

Vlashtuvannia fundamentu na pіshchanіi` podushtcі

Але для наших, російських реалій, європейський досвід застосовується. Якщо звернутися до досвіду вітчизняних експертів, то вони практично одноголосно заявляють про те, що товщина подушки під стрічковий фундамент, насамперед, залежить від типу грунту.

І, залежно від даних показників, може коливатися в межах від тридцяти до шістдесяти сантиметрів. В особливо складних випадках, для додаткової підстраховки, рекомендується робити фундаментну подушку товщиною вісімдесят сантиметрів.

Необхідно розуміти: чим більше товщина фундаментної подушки, тим менше буде деформуватися і руйнуватися сама основа будівлі, що найчастіше відбувається внаслідок спучення грунту.

За деякими будівельним нормам настійно рекомендується робити співвідношення товщини фундаментної піщаної подушки до ширини основи споруди в масштабі три до одного.

Таким чином, це означає, що фундаментна подушка в три рази може перевищувати ширину основи вашої споруди. Це прекрасно захистить основу вашого будинку від наслідків спучення грунтів.

Піщана подушка під стрічковий фундамент характеризується ще й тим, що вона потребує ретельного і щільного трамбування.

Крім того, при укладанні її потрібно трамбувати шар за шаром, поступово. Робиться це для того, щоб у майбутньому запобігти основу будівлі від сильного осідання і, як наслідок, деформації.

Пам’ятайте, що при виготовленні фундаментної подушки матеріал, з якого вона складається, поступово насипається шарами, товщиною приблизно по двадцять сантиметрів кожен, а потім дуже добре трамбується за допомогою спеціально призначених для цього ковзанок або ж, так званими, майданними вібраторами.

На виході щільність фундаментної подушки повинна складати 1,6 т/м3 і більше.

Зволоження фундаментної подушки

Крім того, необхідно прояснити питання, що стосуються такої методики трамбування фундаментної подушки, як поливання її водою. Дана методика досить поширена, а тому широко застосовується в будівництві.

Відбувається даний процес наступним чином: грунт подушки, що складається з піску, покладений у викопану для цього траншею, гарненько замочується, потім проливається ще раз водою.

Pіshchana podushka

Але слід застерегти вас від використання такого методу, бо є висока ймовірність, що вода просто розмиє всю основу.

Тому від такої методики може бути швидше шкода і додаткові проблеми, на вирішення яких доведеться затрачати час і зусилля, ніж реальна користь.

Однак хорошим рішенням буде зволожений пісок подушки до укладання в траншею.

Особливо це стосується випадків, коли в основі фундаментної подушки знаходиться грунт, що характеризується нестійкістю і крихкою структурою.

До таких типів грунтів можна віднести пилуваті супіски і т.д. Варто пам’ятати, що якщо ви вирішили робити фундаментну подушку не з піщаної маси, а з гравію, то в такому випадку ніяке зволоження не потрібно.

Слід додатково зазначити, що зволоження піщаної основи до укладання її в траншею може благотворно позначитися на виділенні з грунту глинистих домішок або залишків мулу, яких не повинно бути в складі фундаменту.

Відео: Товщина піщаної подушки під фундамент

Піщано-щебенева подушка

Важливо відзначити той факт, що для фундаментної подушки ні в якому разі не можна використовувати невеликий або пилуватий пісок. Якщо грунт, на якому ви плануєте зводити споруду, вважається слабким, то найкраще застосувати на ньому піщано-щебеневу подушку або, як альтернатива, піщано-гравійну.

Така фундаментна подушка являє собою суміш з великого чи середнього розміру піску і щебеню або гравію.

Даний тип подушки для фундаменту хороший тим, що дає дуже малу, майже непомітну, усадку після того, як було проведене укладання.

Саме тому їй не потрібна додаткове трамбування, щоб спокійно винести вагу середнього за розмірами будинку з дерева або каркаса. Звичайно, якщо ви плануєте будинок набагато тяжче і побільше, то гравійну фундаментну подушку краще втрамбувати.

Небезпека фундаментних подушок з глини

Особливу увагу варто звернути на те, що деякі будівельники рекомендують використовувати замість піщаної, подушку, що складається з глини. У такому випадку, у вириту траншею трамбується глиняний шар.

За словами таких фахівців, глина нібито допоможе зберегти основу будівлі, якщо раптом грунтові води почнуть підніматися. Однак на практиці все йде не так райдужно. У реальності вода дійсно не буде підніматися до самої основи, затримуючись у глиняному шарі. Це дуже шкідливо, оскільки сприяє сильному збільшенню спученню грунту.

Варіації подушок під стрічковий фундамент

Піщано-фундаментна подушка виконує безліч найважливіших функцій:

  1. Відведення води. Фундаментна подушка з піщаної суміші забезпечує прекрасне відведення вологи, яка може накопичуватися під основою. Ця дія помітно зменшує вплив сил пучення.
  2. Рівномірне навантаження. Піщана фундаментна подушка рівномірно розподіляє тиск від основи споруди на грунт, у кілька разів збільшує опір фундаменту і служить для його вирівнювання.

Якщо у вашому спорудженні планується підвал, то в даному випадку ми рекомендуємо виготовити зв’язок подушки з власне фундаментом за допомогою вертикальної установки арматури або за допомогою спеціального профільованого з’єднання.

Стрічковий фундамент на піщаній подушці обов’язково повинен бути гідроізольований зверху.

Якщо ви встановлюєте основу будівлі на грунтах, які піддаються сильному спученню, то необхідно в обов’язковому порядку поверх власне фундаменту виготовити підсилювач для основи, який повинен являти собою пояс з арматури або заліза з бетоном.

За умови, що ви прийняли рішення будувати каркасну стіну, в саму стрічку основи необхідно залити, спеціальні різьблені штирі, звані анкерами.

Це робиться для кращого зчеплення між фундаментом будинку і каркасними стінами, які володіють специфічною конструкцією. Крім цього, присутність анкерів часто буває необхідна при установці у вертикальному положенні арматури, яка скріплює основу будівлі і армований пояс між поверхами.

Подушка, призначена під стрічковий фундамент

Монолітний стрічковий фундамент на подібній подушці – це один з найпростіших і популярних варіантів підстави будівлі. Одночасно з цим даний спосіб є і досить надійним. Виглядає подібна подушка таким способом.

Skhema strіchkovoї osnovi

Спочатку поверх піщаного шару потрібно укласти гідроізоляційний шар.

Це може бути плівка з поліетилену або ж можна використовувати суміш бітуму і полімерів в рулоні.

Далі в опалубці відливається власне фундаментна стрічка, але робиться це тільки після проведення армування.

Товщина захисного шару з боку піщаної фундаментної подушки повинна бути не менше сімдесяти міліметрів. Ця цифра взята із загальноприйнятих міжнародних норм.

Якщо ж подушка розташовується на скельному грунті, то в такому випадку товщина зменшується і може складати сорок міліметрів.

Наступні роботи можна починати лише після того, як залитий бетон схопиться настільки, щоб бути досить міцним.

Якщо брати середньостатистичну температуру повітря в двадцять градусів, то бетонному розчину на застигання в потрібному обсязі буде потрібно три-чотири дні.

Якщо ж середня температура повітря прогрівається лише до десяти градусів, то чекати доведеться вже п’ять-шість днів. При низькій температурі або великій вологості бетону іноді може знадобитися до двадцяти восьми діб, але це скоріше виняткові випадки, а не правило.

Гідроізоляція та утеплення

Після того, як заливка стала міцною, фундаментну стрічку зовні, як зверху, так і з усіх боків, накривають гідроізоляційним шаром, який знову-таки складається з бітумної суміші.

Гідроізоляційний шар на вертикальних стінах обов’язково на півметра повинен перевищувати передбачуваний рівень підняття грунтових вод, щоб забезпечити правильний і якісний захист.

Відео: Гідроізоляція фундаменту будинку

Після того, як з гідроізоляційним шаром покінчено, необхідно утеплити основу вашого будинку.

Утеплення робиться за допомогою пінополістиролу. Потім слід встановити по периметру фундаменту дренаж у формі кільця. Це запобіжить появі мулу і інших неприємностей.

На дренажі рекомендується встановити обсипання, яке допоможе фільтрації. Матеріалами можуть служити щебінь, гравій або піщана суміш.

Пам’ятайте, що подушка для стрічкового фундаменту – це дуже важливо. Вона є запорукою того, наскільки довго вам прослужить сам фундамент.

Тому важливо не економити на ній, а постаратися зробити все якісно, з дотриманням необхідних вимог. Якщо фундамент – це основа будинку, то подушка – основа фундаменту.