Home / Бібліотека / Щебінь

Щебінь

Щебінь, або як ми звикли називати його в ужитку «щебінка», давно і міцно зайняв своє місце в галузі будівництва. Власне, це сипучий, зернистий матеріал, розміром близько 5 мл. Його добувають за допомогою дроблення гірських порід або гравію, переробці руд, некондиційних відходів, а також інших копалин.
Щебінь


Щебінь ділять на чотири групи, в залежності від вмісту зерен різних форм:

  • Кубовидний. До 15%.
  • Поліпшений. Від 15 до 25%.
  • Звичайний. Від 25 до 35%.
  • Звичайний, з вмістом зерен від 35 до 50 %.

Кожна з цих форм володіє своїми недоліками і перевагами. Припустимо, щебінь кубовидної форми, дозволяє виробляти більш щільну трамбування. Більше того, він найвигідніший в економічному плані. Оскільки, в ньому найменша кількість зерен пластинчастої та голчастої форми. Їх рясна кількість призводить до того, що між зернова порожнистість в суміші збільшується, а це означає, що витрата зв’язуючого компонента зростає. Тобто, і витрати на придбання матеріалу теж.

Щебінь – морозостійкий матеріал. Цю особливість він отримав завдяки циклам заморожування і відтавання, які досягають позначки 300. До цього додається висока міцність породи, що дозволяє кам’яному матеріалу, витримувати вплив механічних процесів, спрямованих проти нього. Наприклад, транспортні засоби, які постійно переміщуються по дорозі, створеної на основі щебеню.

Не менш важливою характеристикою для щебеню, є рівень радіоактивності. Саме з цієї якості варто починати обговорення, при його придбанні. Даний вид будівельного матеріалу повинен пройти всі необхідні санітарно-епідеміологічні дослідження, і отримати відповідні сертифікати, що підтверджують його придатність до використання.

Завдяки шорсткості поверхні, щебінь відмінно зчіплюється з піском і цементом, при виготовленні бетону.

Розрізняють декілька різновидів щебеню:

  1. Гранітний.
  2. Гравійний.
  3. Вапняковий.
  4. Вторинний.
  5. Жужільний.

Гранітний щебінь найпоширеніший і його найлегше добувати з твердої гірської породи. Він є кращим наповнювачем для бетону. Гранітні камені великого розміру, часто використовують як декоративний елемент. Він може мати безліч колірних відтінків, завдяки вмісту кварцу, а також дзеркальну поверхню.

Гравійний щебінь більше підходить для виконання фундаментних робіт, а також при будівництві доріг і виробництві ЗБВ. Його добувають допомогою дроблення кам’яних скель.

Вапняковий щебінь один з основних матеріалів, при будівництві доріг і ЗБВ. Цей матеріал виробляють допомогою дроблення вапняку.

Вторинний щебінь – це будівельні відходи таких матеріалів, як бетон, цегла або асфальт. Він набагато дешевше всіх інших видів щебеню, і значно поступається їм за основними характеристиками. Але, тим не менш, має широке поширення як крупний заповнювач для бетону, зміцнювач слабких грунтів та виконанні дорожніх робіт.

Шлаковий щебінь теж не особливо дорогий, і знайшов собі застосування у виробництві деяких видів бетону. Він добувається допомогою дроблення металургійних відвальних шлаків.

Тому, залежно від того, який вид робіт ви збираєтеся робити, вам і потрібно буде підбирати необхідний тип щебеню.