Home / Фундамент / Розрахунок фундаменту / Скільки потрібно арматури для зведення основи будівлі?

Скільки потрібно арматури для зведення основи будівлі?

Розрахунок арматури для фундаменту зробити неважко. Для початку, слід визначитися з конфігурацією по  закладці фундаменту. Крім цього, слід зупинитися на якомусь певному типі фундаменту, які представлені такими основними варіантами: плитковий фундамент; стовпчастий фундамент;  стрічковий фундамент.

Зміст статті:

  1. Якою може бути оптимальна товщина арматури для фундаменту?
  2. Підбір арматури для стрічкового типу основи
  3. Розраховуємо, скільки потрібно арматури на фундамент

З типом закладеної основи під майбутню будову визначаються, виходячи з характеристик грунту, його особливостей і параметрів споруди. Підрахунки для різних типів фундаменту відрізняються між собою. Приміром, стрічковий фундамент вимагає зовсім іншого підрахунку, ніж розрахунок арматури для стовпчастої основи будівлі.

Для вибору правильної основи, важливо враховувати такі характеристики грунту, як її несуча здатність. Також важливо визначитися з навантаженням на фундамент.

Якою може бути оптимальна товщина арматури для фундаменту?

При здійсненні розрахунків арматури, яка  використовується  для армування основи, слід взяти до уваги такі параметри арматури, як діаметр прута і клас, до якого він відноситься.

Перетин прута арматури визначає такий параметр, як міцність основи що закладається. Саме тому не слід віддавати перевагу тонким прутам, діаметр яких менше ніж 1 см. Така арматура знаходить своє застосування в плитному типі основи.

Товщина арматури

Щоб вибір арматури був успішним і був узятий оптимальний варіант, не втрачайте з голови такі характеристики, як тип грунту на будівельному майданчику і приблизна вага, з якою житловий будинок буде тиснути на фундамент.

Слабкий грунт і важка будівля

В умовах, коли важка будівля розташовується на слабкому грунті, оптимальним стане вибір арматури з перетином, що перевищує 14-16 мм. Дана характеристика арматурного прута є визначальною при виборі якісної і підходящої для фундаменту арматури в рамках вирішення питання, як розрахувати арматуру для фундаменту.

Якщо грунт на будівельному майданчику відрізняється щільністю і твердістю, це дозволить домогтися мінімізації деформаційних процесів, що протікають в конструкції будівлі, оскільки його загальна вага буде рівномірно лягати на основу, лежача на рівній поверхні.

Легкий дерев’яний будинок, який буде спиратися на основу, який планується до монтажу в умовах твердого грунту, не потребує використання арматури, перетин якої перевищуватиме 1 см.

Підбір арматури для стрічкового типу основи

Для досить поширеного в наших краях стрічкового типу фундаменту розрахунок арматури буде кілька нестандартним, оскільки параметри такої основи відрізняеться несиметричністю: висота стрічкового основи в значній мірі перевищує його ширину.

Така невідповідність нівелює процеси згинання фундаменту, які більшою мірою проявляються в фундаменті плитного типу, на відміну від стрічкової основи, яка, завдяки цьому, вимагає при укладанні арматуру з невеликим параметром перерізу.

Так, в будівельних роботах при спорудженні приватних житлових будівель малої поверховості на даному типі фундаменту, прийнято використовувати арматурні прути, чий діаметр становить від 10 до 14 міліметрів.

З типом основи під майбутню будову визначаються, виходячи з характеристик грунту, його особливостей і параметрів споруди.

Належний розрахунок кількості арматури для стрічкового фундаменту повинен враховувати ще одну особливість армування основи такого типу: незалежно від висоти основи, армування здійснюється виключно у двох поясах: зверху і в нижній частині стрічки, на відстані в п’ять сантиметрів від бетону.

Тут укладаються арматурні прути в поздовжній позиції, які будуть брати на себе навантаження, пов’язані з деформаційними процесами в стрічці.

Прути арматури, розташовані поперек, а також у вертикальній площині, не відчувають сильного навантаження, тому їх прийнято вибирати, виходячи з таких характеристик арматурних прутів, як гладкість і невеликий діаметр перерізу.

Скільки потрібно прутів?

У тому випадку, коли ширина основи стрічкового типу становить близько 40 сантиметрів, потрібно укласти всього лише чотири прутка в поздовжній площині: по два знизу і зверху.

Набагато більш рідкісним варіантом є укладання трьох та чотирьох прутів арматури в кожному поясі основи.

Процес розрахунку арматури

Подібний варіант має право на існування в цілях додання фундаменту додаткової міцності при укладанні його на грунт с  низькою міцністю і високим ступенем рухливості, а також при будівництві будівель з великою вагою конструкції.

Розраховуємо, скільки потрібно арматури на фундамент

Відповідно до базових вимог до кроку арматурного прута, розглядатимемо ситуацію, в якій крок арматури в складі сітки на плитній основі дорівнюватиме двадцяти сантиметрам.

Взявши до уваги дані вимоги, зробимо нескладний підрахунок і з’ясуємо, що для закладки основи слід використовувати арматуру в кількості шістдесяти двох прутів.

Таким чином, половина прутів буде покладена в положення уздовж, а та що залишилася половина ляже поперек першої партії арматури.

Особливості плиткового фундаменту

Фахівцями рекомендується звернути увагу на важливість проведення процесів плиткового армування не тільки в нижньому, а й в верхньому поясі.

Це значить, що, для оптимального укладання фундаменту, необхідно буде помножити необхідну кількість арматурних прутів на два.  Отримуємо число 124, саме така кількість прутів арматури нам буде потрібно для армування нашої основи.

Плитний фундамент

Стандартна довжина одного арматурного прута становить шість метрів, таким чином, користуючись нехитрими математичними розрахунками, і помноживши шість на загальну кількість необхідних арматурних прутів, отримуємо 744 метра арматури.

Однак на цьому підрахунок того, скільки арматури треба на фундамент, не закінчується.

З’єднання сіток

Відповідно до належних технологічних норм укладання основи, нижню і верхню сітку слід з’єднати між собою в міцну систему. Кріплення прийнято робити на таких перетинах прутів арматури, як поперечне і поздовжнє.

А це, виходячи з розрахунків, вже 961 прут арматури, при цьому стандартна товщина пластини становить не менше двадцяти сантиметрів при середній висоті арматурної рами, що перевищує висоту основи на 5 сантиметрів.

Таким чином, кожне окремо взяте з’єднання потребує додаткових десяти сантиметрів арматурного прута, що стає зрозуміло, виходячи, з необхідності відняти, п’ять сантиметрів з товщини пластини зверху і знизу. А це означає, що нам знадобиться 96, 1 * 744 = 840,1 погонних метрів арматурних прутів.