Home / Фундамент / Монолітний фундамент / Як правильно побудувати плитний фундамент

Як правильно побудувати плитний фундамент

Плитний фундамент – суцільний виріб із залізобетону, розташований під усією спорудою. Іншими словами, під будівлю ставиться єдина плита, звідки, до речі, пішла назва, яка згодом справляється з навантаженнями від споруди. Основи плитного типу поділяються на незаглиблений і заглиблений. Перші ставлять врівень з грунтом. Інша назва – «плаваюча плита». Другі – трохи заглиблюються в землю. Далі поговоримо про перший вид.

Зміст статті:

  1. Переваги основи по типу «плаваюча плита»
  2. Підбираємо «пиріг» для плити
  3. Гідрозахист

Переваги основи по типу «плаваюча плита»

Основний плюс – влаштування плитного фундаменту для споруд середньої ваги. Завдяки цьому плаваючі плити ідеально підходять для двоповерхових цегляних або блочних споруд.

Iak pravil`no pobuduvati plitneyi` fundament

Різновид перекриття ніякої ролі не грає. Крім цього, конструкції допускається встановлювати на просадочні або сипучі ґрунти.

Володіє наведеними властивостями плитний фундамент виходить тільки в результаті правильного розрахунку «пирога» конструкції.

Детальніше про це ми поговоримо нижче. Поки згадаємо один істотний недолік.

Якщо порівнювати плаваючу плиту з стрічковими основами, вона коштує набагато дорожче. Зате конструкція надійніше і не вимагає створення перекриттів для підпільних ділянок.

Підготовчий етап

Будівництво плитних фундаментів починається з ряду підготовчих заходів, що включають облік наступних нюансів:

  1. визначення складу «пирога» і способу армування плаваючої плити;
  2. підбір захисту від вологи нижніх ділянок стінових конструкцій, які після закінчення зведення спираються на край основи;
  3. розрахунок армопоясу, при створенні будівель з цегли або особливих блоків використання суворо рекомендовано, оскільки запобігає виникненню тріщин;
  4. теплоізоляція.

Плаваючі плити допускається застосовувати не завжди. Приміром, на крутих схилах їх поставити нереально. Бувають випадки, коли плитний фундамент є єдино можливим способом облаштування несучої конструкції. Скажімо, слабкі ґрунти або панорамні споруди, що мають низький рівень в районі підлоги початкового поверху. Варто додати споруди, що зводяться на тих чи інших підвищеннях.

Підбираємо «пиріг» для плити

Починаємо з бетону. Бетон, на якому базується плитковий фундамент, грає чи не першорядну важливість. Не дивно, тому що весь тиск припадає на суцільну поверхню.

На плиту також впливають такі навантаження – продавлювання (з боку колон, стінок та інших несучих елементів), згинання (викликається тими ж ділянками споруди), відсіч грунту, пучення з’являється при морозі.

Плитний фундамент не треба робити дуже великим по товщині. Часто вистачає всього 20 см. Принаймні, двоповерхові споруди каркасного типу, які мають перекриття із залізобетону, на такій основі стоять нормально.

Неважкі будови дозволяється встановлювати на плити завтовшки 15 см. Якщо розміри будинку знаходяться в межах 20 × 20 м, відповідна величина зростає до 25 см.

В особливих випадках, коли площа споруди перевищує стандартні розміри, краще проконсультуватися з фахівцем. Однак необхідно пам’ятати одну важливу особливість. Коли форма плитного фундаменту витягнута або основа відрізняється значними розмірами, конструкція втрачає жорсткість. Для вирішення проблеми по периметру несучої конструкції облаштовують «трапецію».

Теплова ізоляція

Якщо споруда використовується в зимовий час, плитний фундамент в обов’язковому порядку утеплюється . Ізолятор ставиться в двох місцях – як під, так і над плаваючою плитою.

Для теплозахисних завдань підходить екструдований пінополістирол. Утеплювальні матеріали радять класти по всій площі та з торців. Працюючи з останніми треба стежити за тим, щоб не з’явилися містки холоду, інакше взимку плита охолоне.

Гідрозахист

Розраховується, виходячи з рівня вологи в грунті на земельній ділянці. Показник легко визначити шляхом буріння невеликої свердловини. Якщо є колодязь, можна подивитися там. У першу чергу треба з’ясувати природний стан води без урахування танення снігових мас або атмосферних опадів. Коли ґрунтова волога залягає нижче 1 м, гідроізоляція плитного фундаменту проводиться за спрощеною технологією.

Виконання робіт здійснюється за допомогою спеціальних вологозахисних мембран. Головний показник – зносостійкість.

Пояснюється це розташуванням виробів. Вони закладаються між плаваючою плитою і гравійною подушкою. Замки мембран повинні добре стримувати зовнішню вологу.

Найкраще плитний фундамент гідроізолювати за наступним принципом – огортання мембрани в теплоізолятор по ділянках на краях.

Іноді грунтові води піднімаються занадто високо і зволожують плиту. Простою гідроізоляцією обійтися не вийде. Треба залучати кваліфікованих майстрів, здатних впоратися з настільки складною проблемою.

Подушка

Неабиякою мірою визначає експлуатаційний термін і надійність плитного фундаменту. Зазвичай складається з двох шарів. Верх – гравій, низ – пісок. Порядок важливий! Коли рідина з тих чи інших причин затікає під плиту, гравій не дає їй там надовго затриматися.

Вода витікає в пісок, звідки потрапляє в грунт. У піску є інша функція. Він рівномірно розподіляє тиск на грунт, одночасно нівелюючи пучення через мороз.