Home / Фундамент / Монолітний фундамент / Робимо самі фундамент типу «плаваюча плита»

Робимо самі фундамент типу «плаваюча плита»

Слід спершу розібратися, що ж таке плаваюча плита фундаменту. Всупереч назві, він нікуди не плаває (якщо нормально встановлений, звичайно).

Зміст статті:

  1. Що з себе являє плаваючий плитний фундамент
  2. Підготовка ділянки під монолітного плаваючого фундаменту
  3. Як правильно бетонувати плаваючий плитний фундамент

Плаваючу основу називається тому, що, рухаючись разом з будинком і підлаштовуючись під одномоментні особливості навколишнього середовища, вона стовідсотково захистить будівлю, яка на ньому стоїть, від просідання, руйнування і тріщин при будь-якому типі грунту, як би той не просідав.

Що з себе являє плаваючий плитний фундамент

Отже, розглянемо детальніше, з чого ж складається ця плаваюча конструкція. Плаваючий фундамент можна застосовувати на будь-якому типі грунту.

Але найкраще він буде служити на грунтах, що відрізняються підвищеною пучністю, а також на сильно заболочених землях.

Robimo samі fundament tipu plavaiucha plita

Крім того, плаваючий фундамент надійно захистить споруду від підступаючих грунтових вод. Даний тип основи можна застосовувати як для житлових, так і нежитлових споруд.

У плаваючого плитного фундаменту практично немає недоліків через його універсальність і технологічність.

Втім, один мінус все-таки можна відшукати – це висока вартість таких конструкцій. Така ціна пояснюється тим, що для установки плаваючою фундаментної плити, необхідна велика кількість бетонного розчину, а також спеціальне обладнання.

Ще одним недоліком плаваючого плитного фундаменту можна назвати трудомісткість при укладанні.

Звести такий тип основи самостійно дуже складно, практично неможливо, навіть маючи спеціальні знання.

Це може загрожувати порушенням технології монтажу і руйнування всього будинку надалі, аж до того, що він може просто прийти в непридатність для проживання.

Саме тому самим розумним рішенням буде запросити команду висококваліфікованих професіоналів, які зможуть провести монтаж плаваючого плитного фундаменту, згідно всіх будівельних норматив.

Але не варто економити, адже натомість ви отримаєте фундамент дійсно незвичайної міцності, надійності та довговічності.

Підготовка ділянки під монолітного плаваючого фундаменту

У першу чергу, необхідно зробити розмітку ділянки, де ви збираєтеся надалі встановлювати плаваючий фундамент.

Для цього вам знадобляться звичайнісінькі інструменти: шнур (можна замінити волосінню або тим, чим зручно); рівень; рулетка; спеціальний трикутник з прямими кутами (його можна зробити своїми руками з тонких рейок, але в такому випадку потрібно обов’язково простежити, щоб катети були рівні строго 30 і 40 см).

Згідно з українським земельним законодавством, ваш будинок повинен розташовуватися на відстані не менше трьох метрів від сусідньої ділянки.

Також необхідно дотримуватися межі у п’ять метрів від фронтальної межі власної ділянки.

Після того, як всі вищезгадані операції виконані, необхідно намітити на майданчику, де буде розташовуватися майбутня основа будинку, один з кутів будови. У намічене місце вбиваємо кілочок. Можна пофарбувати кілочок якою-небудь яскравою фарбою, щоб він завжди був у вас на виду.

На вбитий кілочок прикріплюємо трикутник і, продовжуючи одну зі сторін цього трикутника, відміряємо бажану довжину майбутньої споруди, а по іншій стороні прикріпленого трикутника – потрібну ширину. У ці точки вбиваємо ще по кілка. Назвемо їх другим і третім кілочками.

Після цього необхідно визначити осьові лінії. Як тільки вони знайдені, вбиваємо в це місце ще один кілочок – вже четвертий. Правильність вимірювань завжди легко перевірити трикутником, порівнюючи діагоналі. Якщо кілочки забиті як годиться, то похибка в діагоналях не перевищуватиме двох сантиметрів.

Якщо ж ви бачите, що виходить занадто велике відхилення від норми, то кути треба пересувати доти, поки все не встане як треба. Після того, як переконаєтеся в правильності розстановки кілочок, їх необхідно попарно скріпити шнуром. Вийде чітка і ясна межа базису майбутнього будинку.

Створення котловану

Насамперед, необхідно прибрати траву, дерен, словом, весь рослинний покрив з площі, де буде зводитися будинок. Крім цього, потрібно зняти рослинність по периметру на метр більше – це знадобиться, коли будете проводити вимощення.

Це бетонна смуга, що оберігає фундамент від дощів і паводків. Плюс надає акуратний зовнішній вигляд будинку. Вимощення повинно розташовуватися виключно під тупим кутом до спорудження.

Після того, як вся рослинність була знята, можна приступати до риття котловану. Як правило, для створення котловану використовується механізована праця, а саме – екскаватор. Котлован зазвичай риють під задані параметри.

Якщо ківш взяв грунту більше, ніж потрібно, бригадир може запропонувати будівельникам засипати викопаний надлишок піском і акуратно розрівняти. Багато хто на це погоджуються, що є однією з найчастіших помилок.

Подібне обов’язково призведе до того, що спорудження просто лопне на місці перекопу. Порятунок будівлі в таких випадках практично нереально. Тому слід намагатися працювати акуратніше і не перекопувати.

При створенні котловану, необхідно враховувати, так званий, коефіцієнт розпушення.

Справа в тому, що різні види порід по-різному збільшуються в об’ємі. Це варто знати. Котлован слід створювати з незначним ухилом стінок. Робиться це для того, щоб не обсипалися краї викопаної ями.

Підготовчі роботи

Перед монтажем фундаменту плаваючої плити, слід провести деякі підготовчі роботи. Насамперед, необхідно дуже ретельно розрівняти основу котловану. Робиться це за допомогою рівня. Потім на ідеально рівне дно укладається шар щебеню. Висота шару повинна становити близько 10 см.

Struktura monolіtnoї osnovi

Щебінь краще всього укладати поступово, шарами, добре вирівнюючи кожен покладений шар. Далі покладений щебінь треба утрамбувати.

Потім на щебінь укладається пісочний шар. Робиться це для того, щоб пісок розклинив щебінь, і в майбутньому не давав йому рухатися і сповзати. Крім того, треба пам’ятати, що пісок має відмінну морозостійкість. Ця його особливість не дасть здавлюватися встановленому фундаменту.

Пісок можна додатково ущільнити. Робиться це спеціальним інструментом. При цьому пісок краще трохи змочувати водою для кращого закріплюючого ефекту.

Після цього йде укладання гідроізоляційного шару. Це дуже важлива і відповідальна робота. Для гідроізоляційного шару береться поліетиленова плівка, що відрізняється високою щільністю. Можна спробувати замінити плівку на інший матеріал з такими ж характеристиками.

Це робиться як для того, щоб надалі не допустити потрапляння вологи в основу, так і щоб уникнути протікання бетонного розчину. Для додаткового захисту можна також покласти пінополістирол. Він має гарну термозахисну функцію. Після всіх маніпуляцій заливається тонкий шар бетону, званий підбетонкою.

Монтаж опалубки

Опалубку роблять після того, як закінчені роботи по створенню котловану. Якщо ваш фундамент зроблений так, що виявляється зануреним в грунт, то можна опалубку й не робити. Її роль цілком успішно виконають стіни котловану. Правда, тут є один недолік – неможливість створення гідроізоляції зовнішніх стін основи.

Опалубку необхідно робити дуже ретельно, не відхиляючись від будівельних норм і приписів.

Її потрібно дуже добре закріпити. В іншому випадку є ризик, що її буде розпирати шар бетону.

Для створення опалубки, потрібні дошки. Їх товщина повинна становити 20-25 мм. Потім з цих дощок робляться спеціальні щити.

При виготовленні щитів завжди слід пам’ятати, що їх ширина повинна приблизно на 100 мм перевищувати висоту планованої конструкції. Щити монтуються до вертикальних стін котловану, потім герметизуються папером або картоном.

Зверху опалубки укладається шнур, що виконує контрольну функцію. Його особливість полягає в тому, що фіксується тільки один кінець шнура, другий же вільно висить з прикріпленим до нього вантажем. Шнур забирається тільки в момент заливки бетонного розчину.

Укладання арматури

Далі нас чекає відповідальний процес – укладання арматури. При армуванні потрібно, щоб у місцях зведення стін арматурні металеві прути стирчали з фундаменту. Робиться це для більш міцної і міцного зв’язку фундаменту і стін.

При з’єднанні арматурних частин між собою, не можна користуватися зварюванням. При обробці зварювальним апаратом арматура починає змінювати свої властивості.

Pri ucladannі armaturi vazhlivo ne vikoristovuvati zvariuval`nii` aparat!

Тому з’єднувати частини арматури слід строго в’язальним дротом.

При установці арматури необхідно постійно стежити, щоб відстань між металевими штирями становила 20-25 см. У кожному разі, вона не може бути більше 30 см.

Потрібно домогтися того, щоб весь арматурний каркас став одним цілим і одночасно кінцями заходив на місце вимощення.

По кутах металеві штирі слід загнути півколом, а кінці завести за бічні стіни фундаменту. У результаті виходить монолітна арматурна конструкція.

Як правильно бетонувати плаваючий плитний фундамент

Бетонування монолітного плаваючого фундаменту – це заключний процес встановлення. Заливку власне бетонного розчину необхідно виробляти шарами, не більше ніж по 15 см. Кожен шар гарненько розрівняти і трамбувати.

Бетон повинен заливатися в один день, тому варто подбати і заздалегідь замовити велику машину-міксер, наповнену бетонним розчином. Звичайно, можна заощадити і приготувати бетон самостійно. У такому випадку робити його треба, виходячи з таких пропорцій: одну частину цементу змішати з однією частиною води і однією частиною піску.

Важливо пам’ятати, що заливати розчином плаваючу фундаментну плиту необхідно за одну годину (краще менше), інакше результат може розчарувати вас.

Далі бетонний шар треба дуже добре утрамбувати. Робити це треба до тих пір, поки на поверхні не з’явиться вологий блискучий шар. Після цього поверхню потрібно вирівняти. Робиться це спеціальною дерев’яною рейкою.

У перший день після укладання, плаваючу фундаментну плиту потрібно кожні кілька годин рясно змочувати водою. Замість цього, можна так само накрити фундамент плівкою. Робиться це для того, щоб запобігти розтріскуванню і пошкодженню основи.
На другий день після укладання, монолітний плаваючий фундамент знову потрібно змочувати, але вже не так часто і рясно.

На третій день плаваючу плиту змочують тільки двічі – вранці і на ніч. Після повного висихання фундаменту можна зняти опалубку. Але варто пам’ятати, що остаточно плаваюча плита буде готова до подальших робіт не раніше, ніж через місяць.