Пальові фундаменти

При будівництві, і особливо проектуванні фундаменту, обов’язково слід враховувати види грунтів. Глибина залягання структурних елементів фундаменту повинна бути такою, щоб досягати тих шарів грунту, які не рухаються, тобто, є нестисливими, і не промерзають. Деякі види важких грунтів, наприклад, глиняні, можуть виштовхувати об’єкти фундаменту при недостатньому їх заляганні.

Зміст статті:

Пальові фундаменти є найкращим рішенням у тому випадку, якщо має будуватись  будинок на слабких ґрунтах, таких як торф’яні або знаходяться в заболоченій місцевості. У такому фундаменті навантаження від будівлі розподіляється на несучі бетонні конструкції, які називають палями. Для того щоб уникнути надалі усадок грунту, торцеві площини паль повинні упиратися в твердий, щільний шар грунту, який може витримати навантаження всього будинку.

Пальові фундаменти

У цьому випадку велике значення має поперечний розмір палі. Чим менше розмір, тим більше тиск, і навпаки. Пальові фундаменти ще характеризуються таким показником, як опорна площа. Наприклад, плитковий фундамент, при якому на грунт розподіляється тиск від всього будинку, так як вся плита примикає горизонтально до грунту, має найбільшу опорну площу, отже, тиск менше. А ось у пальового фундаменту, який упирається в грунт тільки нижніми торцями паль, опорна площа значно менше, тому тиск, звичайно, вище.

Типи використовуваних паль

Палі, які застосовуються  в зведенні фундаменту, бувають двох типів: висячі і палі-стійки. У разі застосування висячих паль весь тиск припадає на нижні торці, тому що фіксоване положення палі досягається силою тертя між структурою породи і довгою стороною палі. Але більш надійними все ж вважаються палі-стійки, які впираються в нестисливий шар грунту.

Встановлювати палі необхідно під усіма стінами майбутнього будинку, рядами, а також у кутах, в місцях стиків і пересічних стін, а крім цього, ще й між ними. Визначити необхідну кількість паль для фундаменту конкретного будинку можна, приблизно розрахувавши вагу будинку і тиск, який він чинить на грунт, відповідно. Чим важче і масивніше будинок, тим менше повинні бути ділянки між палями, і тим більшу кількість паль потрібно встановити.

Як встановлюють палі?

Що стосується  установки, то залежно від способу будівництва палі бувають:

  • забивні;
  • бурові;
  • гвинтові.

Найбільш стійкими по праву вважаються палі забивні, оскільки при їх установці на них впливають за такою ж силою, яку вони повинні витримувати. Коли паля перестає рухатися вниз, це означає, що її торець досяг нестисливого шару грунту і далі вона вже рухатися не буде. При цьому глибина цього шару не важлива, оскільки всі палі по закінченню установки обрізуються на одному рівні, і далі на них встановлюється будинок. Що ще забезпечує палі стабільність, так це грунт, який витісняється в сторони при забиванні палі пневматичним молотом, саме він створює додаткове тертя і додає велику щільність грунту навколо палі.

Буронабивні палі встановлюються по-іншому. На першому етапі пробурюється  свердловина вже розрахованої глибини, і потім в неї поміщають палю або, іншими словами, просто заливають в цю свердловину бетон. Такі свердловини можна робити за допомогою спеціального ручного бура або мотоблоком. Це найідеальніший варіант для будівництва приватних будинків, так як технологічно він не дуже складний. Якщо свердловина проходить крізь сипучі грунти, для надійності необхідно попередньо зробити для палі каркас з арматури. Арматурний каркас – це вертикальні прути, поверхня їх ребриста для більшої міцності і тертя, між собою вони з’єднані горизонтальними прутами. Утримується паля через сили стиснення і навантаження на розрив.

Гвинтові палі в свердловину як би вкручують, а потім заливають бетоном. Операцію вкручування палі можна проводити вручну, а можна за допомогою спеціальної техніки, головне – дотримуватися вертикального руху і стежити за тим, щоб палю не перекосило. Ця паля являє собою сталеву трубу, а до її зовнішньої частини приварені лопаті як гвинтова різьба. Ця гвинтова різьба, крім напрямку при бурінні, забезпечує ще й додаткову опорну площу. В якості такого фундаменту необхідно переконатися, а саме, перевірити ретельність зварювання в місцях з’єднання труби з різьбленням.

Як збільшити надійність пальового фундаменту?

Якщо зробити фундамент з ростверком, то запас міцності і надійності підвищиться. Ростверк являє собою суцільну конструкцію, яка з’єднує воєдино абсолютно всі палі у фундаменті будівлі. Він може бути зроблений у вигляді стрічки або плити. Стрічковий, з’єднує головки сусідніх паль, а плитковий відразу всі палі. Матеріалом виконання може бути залізобетон або сталь.

Недоліком такого типу фундаменту є складність попередніх розрахунків, а також вузький спектр застосування – тільки для легких будівель і споруд.