Home / Фундамент / Стрічковий фундамент / Cтрічковий фундамент

Cтрічковий фундамент

Під час будівництва індивідуальних житлових будинків найбільшого поширення набули фундаменти двох видів: стовпчасті й стрічкові. Матеріал стін будинку, вага цих стін – це ті елементи, які роблять основний вплив на вибір виду конструкції.

Зміст статті: 

Якщо йде будівництво будинку першого типу, що має важкі, масивні стіни, в даному випадку застосовують стрічкові фундаменти. Слід нагадати, що матеріалом для стін будинку першого типу служить природний камінь-плитняк, цегла-сирець (так званий саман), звичайна цегла і невеликі бетонні блоки. Стрічковий фундамент розташовують по периметру будівлі, під зовнішніми стінами, а також під внутрішніми несучими.  Цей тип фундаменту передбачає досить великі обсяги робіт по вибірці землі, серйозний обсяг застосовуваних матеріалів, значну вагу цих матеріалів, а також трудомісткість при зведенні. Хоча, на перший погляд, ця технологія має масу мінусів, при подальшому розгляді стрічкові фундаменти демонструють одну безумовну перевагу – простоту самої технології, завдяки чому цей тип фундаменту отримав досить широке поширення.

Cтрічковий фундамент

Фундаменти розрізняються з використовуваних матеріалів. На сьогоднішній момент існують 4 типи стрічкових фундаментів: бетонні, цегляні, бутові і бутобетоні.

Бутовий стрічковий фундамент

Фундаменти бутового типу кладуть з використанням великого бутового каменю, який підбирається за розмірами і формою. Обов’язково треба звертати увагу на форму каменю, що б камені мали плоскі грані.  Кладку викладають цементним розчином, по максимуму притираючи камені один до одного. Досить часто доводиться розколювати самі «незручні» камені. Товщина кладки фундаменту бутового типу розраховується, виходячи з конструкційних особливостей, і становить, в середньому, від 50 до 70 сантиметрів. Можна відзначити, що фундаменти бутового типу – самі трудомісткі і масивні з усіх типів фундаментів. З цієї причини застосування цих фундаментів при будівництві невеликого житлового будинку або садового будиночка не виправдане.  Винятком для їх викладки є той факт, що в місцевості, де планується зведення будівлі, бутовий камінь – місцевий матеріал, він присутній в достатній для будівництва кількості. Найбільшою перевагою бутового фундаменту відносно інших типів є дуже серйозна довговічність і висока міцність. Важливо згадати і про його стійкості до впливу агресивних ґрунтових вод і промерзання.

Бутобетонний стрічковий фундамент

Основа фундаменту бутобетонного типу являє собою розчин і наповнювач, останній виробляється з дрібних і середніх бутових каменів, крупного щебеню та гравію. Також підходить бій цегли або перепалена цегла (так званий залізняк). Сполучний розчин при даному типі фундаменту – це, як правило, чисто цементний або цементно-вапняний розчин. Вологість грунту робить основний вплив на вибір складу розчину. Бутобетонний фундамент викладають за допомогою дерев’яної опалубки або безпосередньо в траншею, що має вертикальні стіни. Фундамент щільно заповнює весь обсяг траншеї. Важливо врахувати, що для запобігання  змішування бетону з грунтом, який має властивість обсипатися, траншею уздовж стінок накривають смугами руберойду або толю. Фундамент бутобетонного типу за технологією кладки досить простий.  На самому початку дно траншеї засипають шаром наповнювача на висоту 10-15 сантиметрів, потім якісно утрамбовують цей шар важким трамбуванням, після чого виливають розчин і починають новий цикл з засипання наступного шару наповнювача. Якщо дивитися на показники довговічності і міцності фундаменту бутобетонного типу, він мало поступається фундаменту бутового типу, зате по простоті робіт на порядок його перевершує.

Бетонний стрічковий фундамент

Бетонний фундамент, відомий також під назвою заливного фундаменту, являє собою чистий бетон, який не містить великих каменів, наповнений дрібним і середнім гравієм, щебенем. Цей бетон заливають в опалубку, після чого легко утрамбовують. Якість бетону стає помітно краща, якщо під час утрамбовування  застосовують вібратори. За рахунок однорідності складу самого бетону  товщина фундаменту допускається меншого розміру, ніж у попередніх типів фундаменту. В основному, мова йде про 20-40 сантиметрів. Бетонний фундамент можна порівняти  по міцності і довговічності з бутобетон ним  фундаментом. Єдиним його недоліком  є дуже велика витрата цементу, що призводить до великих фінансових затрат.

Цегляний стрічковий фундамент

Звичайна цегляна кладка з обпаленої цегли, викладена за допомогою цементно-вапняного або цементного розчину, – фундамент цегляного типу. Товщина цегляного фундаменту пропорційна розмірам цегли, з якої викладений фундамент. Застосування цегляного фундаменту для звичайних умов будівництва не є доцільним, оскільки він володіє серйозними експлуатаційними мінусами, в числі яких – погана водостійкість, а значить, і мінімальна довговічність. Іншими словами, цей фундамент є сенс використовувати тільки в місцевості з сухим ґрунтом.

Таким чином, вибір того чи іншого типу стрічкового фундаменту повинен проводитися після ретельного розгляду всіх його плюсів і мінусів.