Home / Фундамент / Гідроізоляція фундаментів / Гідроізоляція підвалу – захист від грунтових вод. Способи ізоляції

Гідроізоляція підвалу – захист від грунтових вод. Способи ізоляції

Ще з часів будівництва комунізму в нашій країні повелося влаштовувати в гаражі підвал. Він необхідний для того, щоб зберігати продукти: овочі та фрукти, вирощені на дачних ділянках. У жителів багатоповерхівок просто немає іншої можливості зберігати вирощений з таким трудом урожай. Будівництво підвалу – дуже відповідальна справа. Якщо не слідувати технології, можна створити ідеальні умови для життя патогенної флори. Незважаючи на те, що для успішного і тривалого зберігання овочів у підвалі повинна бути певна досить висока вологість, тим не менш, все має бути в міру. Якщо у підвалі оселилася цвіль або інші грибки, то прощай урожай. Саме тому гідроізоляція підвалу – найважливіший етап його будівництва.

Як захистити підвал від води ↑

Дана стаття розповість про те, як правильно зробити гідроізоляцію підвалу на етапі будівництва. А також буде порушено питання, що робити, якщо ви стали щасливим власником гаража з підвалом без гідроізоляції.

Схема гідроізоляції підвалу

Гідроізоляція підвальних приміщень поділяється на кілька типів:

Протівонапорная гідроізоляція – гідроізоляція підвалу від грунтових вод, рівень яких знаходиться вище рівня підлоги підвалу або навіть його стін. Являє собою нанесення пирога мінімум з 3-х шарів шламових розчинів, які поєднуються з мастиками на основі полімерного бітуму.

Безнапірна гідроізоляція підвалу захищає його від попадання вологи, накопиченої після атмосферних опадів або паводків. Полягає в нанесенні на поверхню підлоги бітумних мастик.

Протівокапіллярная гідроізоляція захищає від проникнення крізь бетонну підлогу або стіни вологи, яка може підніматися по капілярах вгору. Додатково до заходів протівонапорная гідроізоляція проводиться ізоляція швів, тріщин і капілярів.

Гідроізоляція підлоги підвалу

Якісно ізолювати підлогу можна тільки на етапі будівництва. Існують методики ізоляції підлоги вже в процесі експлуатації готового гаража, але гідроізоляції зсередини буде недостатньо.

Гідроізоляція підлоги підвалу

Тому, якщо Ви вирішили будувати підвал в гаражі або будинку, необхідно виконати такі роботи:

 1. Розраховуємо глибину котловану, який необхідно викопати. Для цього враховуємо висоту майбутніх стель у підвалі, висоту перекриттів, товщину бетонної підлоги та підготовчого шару. Найчастіше стелю підвалу в гаражі заглиблюють нижче рівня промерзання грунту, орієнтовно на 0,5-1 м. Таким чином, глибина котловану повинна бути 3,3-3,5 м.
 2. Викопуємо котлован не тільки на необхідну глибину, відступаємо ще мінімум на 1 м від майбутніх фундаменту і стін для облаштування гідроізоляції стін.
 3. Розрівнюємо поверхню, роблячи злегка ухил від середини в різні боки. Засипаємо 10 см шар глини і утрамбовуємо. Надалі вона буде служити нам глиняним замком.
 4. Викопуємо дренажні траншеї. Глибина 30-50 см. Надаємо їм ухили в сторони від будови.
 5. Розстеляємо на дно траншеї геотекстиль, загортаючи його за краю траншеї на 80-90 см.
 6. По всій довжині траншеї засипаємо 5 см шар гравію.
 7. Укладаємо дренажні труби, роблячи ухил на 0,5 см на 1 метр погонний.
 8. Засипаємо 20-30 см шар гравію, який попередньо краще промити, щоб не засмітилися труби.
 9. Загортаємо залишилися геотекстилем. Виводимо дренажні труби або в оглядовий колодязь, або в зливний колектор, або в яму.

  Важливо! Дренаж необхідний для того, щоб збирати і відводити дренируемой воду в спеціальні місця (колодязі). Для нього можна використовувати спеціальні перфоровані азбоцементні труби, керамічні або пластмасові.

 10. У котлован засипаємо 10-15 см шар щебеню, зверху 10-15 см піску. Утрамбовуємо.

  Важливо! Пісок необхідний для того, щоб не пошкодити гострими краями щебеню рулонну гідроізоляцію.

 11. На підготовлену основу розгортаємо яку-небудь рулонну гідроізоляцію. Підійде руберойд. Стики зварюємо газовим пальником. Перший шар промазуємо бітумною мастикою, укладаємо наступний шар. Необхідно зробити мінімум 2 шари. Якщо рівень грунтових вод знаходиться вище підлоги підвалу, тоді шарів повинно бути 3-4.

  Важливо! Якщо підвал робиться для зберігання продуктів, тоді утеплювати його стать не потрібно. Прохолода від землі в холодну пору року буде забезпечувати необхідну температуру. У такому випадку доведеться утеплити підлогу першого поверху.

 12. Готуємо опалубку для підлоги і заливаємо бетон.

  Важливо! Бажано використовувати водонепроникні жорсткі бетонні суміші. Буде не зайвим стіни також залити з бетону, але цілком можна використовувати і червона цегла.

Якщо Вас цікавить питання, як зробити гідроізоляцію підвалу, коли він вже побудований, тоді відповідь Ви прочитаєте нижче. Доведеться гидроизолировать тільки стіни зовні і зсередини.

Зовнішню стіну підвалу доведеться відкопувати на глибину майже всього підвалу і облаштовувати глиняний замок і вимощення.

Щоб стіни не пропускали воду

Якщо стіни вирішили звести з цегли, тоді виконуємо звичайну кладку. Якщо вирішили робити з бетону, тоді готуємо опалубку для стін і заливаємо бетон.

Важливо! Силікатна цегла не підійде для будівництва підвалу.

Подальша гідроізоляція підвалу своїми руками виглядає так:

 1. Оштукатуриваемой стіни з обох сторін розчином: 1 частина цементу + 2 частини води.
 2. Наклеюємо рулонну гідроізоляцію в два шари.
 3. Вибудовуємо зовні притискну стінку. Її можна виконати з червоної цегли в одну цеглину.

  Важливо! Притискна стінка необхідна для того, щоб підтримати і захистити шар рулонної гідроізоляції.

 4. Виконуємо глиняний замок на відстані мінімум 0,5 м від стіни. Робимо його з ухилом, як показано на малюнку. Шар глини повинен бути 100 мм, ущільнюємо його дерев’яними брусками. Цей шар повинен збігатися з шаром глини під підлогою таким чином, щоб бути одним цілим.

  Важливо! Глиняний замок запобігає контакт ґрунтових вод з притискною стінкою.

 5. Засипаємо простір між глиняним замком і стіною грунтом. Зверху робимо глінощебеночную вимощення. Від стін робимо невеликий ухил, щоб дощова вода стікала не під підвал, а в інший бік.
 6. Зовнішню частину стіни, яка виступає над рівнем грунту, обробляємо обмазувальної гідроізоляцією. На цьому всі роботи з гідроізоляції стін підвалу зовні завершені, можна переходити до внутрішніх робіт.

Ізолюємо побудований підвал зсередини ↑

Гідроізоляція підвалу зсередини

Насамперед промазуємо всі стики між підлогою та стінами бітумною мастикою. Бажано бетонні конструкції (підлогу або підлогу і стіни) заздалегідь обробити проникаючою гідроізоляцією, щоб поліпшити ефект. Але ці роботи необхідно проводити тільки, поки бетон ще не застиг до кінця. Якщо ж проводяться роботи у вже готовому підвалі, тоді підлогу тільки промащується мастикою.

Якщо стіни виконані з цегли або блоків, між якими є щілини, промазуємо всі щілини гідроізоляційної мастикою в 2 см завтовшки.

Потім можна обробити обмазувальної мастикою легкої текстури. Стіна придбає однорідний колір.

Зверху оштукатуриваемой стіну цементною сумішшю. Для додання жорсткості кріпимо каркас з арматури до стіни. Потім штукатуримо шаром 3-4 см.

Для гарного збереження продуктів у підвалі його стіни можна обробляти біологічно стійкими обмазками.

Бітум можна брати будь-яких марок, а цемент тільки водонепроникний. Бітум розплавляємо при температурі 1500-1700 ° С, додаємо інші компоненти за рецептом, перемішуємо 20 хвилин і використовуємо, поки гаряче.

На цьому гідроізоляція підвалу зсередини своїми руками завершена. Далі розглянемо трохи докладніше матеріали для гідроізоляції.

Проникаюча гідроізоляція підвалу

Нанесення проникаючої гідроізоляції

Проникаюча гідроізоляція являє собою матеріал з суміші цементу, хімічних активних речовин і дрібнодисперсного піску. Речовина проникає вглиб стін і підлоги на 100 мм і кристалізується всередині. Це відбувається завдяки плинної структурі і малої величині зерен.

Важливо! Проникаюча гідроізоляція використовується як Протикапілярну ізоляції. Усередині бетону утворюються гідрофобні кристали, перешкоджаючи підняттю води по капілярах.

Крім цього підвищується морозостійкість бетону і запобігає його корозія. Дана технологія має антибактеріальний склад, нетоксичний, що робить можливим її використання в підвалах з харчовими продуктами.

Різниться проникаюча гідроізоляція способом нанесення і глибиною проникнення.

Наприклад, «Гідротекс» проникає до 100 мм, наноситься шпателем, можна пензлем. Витрата: 3 кг / м 2 . Максимальна міцність 3 мм відповідає марці М 500. Має подвійну дію.

«Пенетрон» проникає до 200 мм, наноситься пензлем на вологу поверхню, шар до 1-2 мм. Як розчинник виступає вода. Закриває капіляри, перешкоджаючи проникненню води, але не перешкоджає руху пара.

Важливо! Проникаюча гідроізоляція використовується тільки по мокрому бетону. Матеріал, оброблений нею, здатний витримати будь-який тиск грунтових вод, його ресурс збільшується в рази.

Фарбувальна гідроізоляція, типи

Фарбувальна гідроізоляція

Якщо рівень грунтових вод нижче підлоги підвалу, в якості гідроізоляції можна використовувати бітумну, бітумно-полімерну, полімерну і полімерцементну суміші. Наносяться бітумні мастики, пасти та емульсії в декілька шарів товщиною 2-6 мм.

Бітумно-полімерна фарбувальна гідроізоляція краще просто бітумної за експлуатаційними характеристиками за рахунок додавання до складу полімерів, таких як латекс. Необхідний шар коливається від 5 до 12 мм залежно від складу.

Бітумно-наїритові мастику (БНМ) можна використовувати при температурі до -15 ° С, достатньо нанести шар в 3-4 мм.

Епоксидні покриття малопластичних і дають усадку через занадто чистих смол в складі.

Епоксидно-дьогтьова гідроізоляція міцніше, має мінімальну усадку і не змерзається із зовнішнім льодом при промерзанні будівлі.

Епоксидно-фуранового гідроізоляція більш токсична, хоча і вимагає нанесення меншої шару.

Важливо! Гідроізоляція на основі епоксидних смол може вироблятися як зовні підвалу, так і всередині. Її істотним недоліком є ​​занадто велика жорсткість.

Обклеювальна гідроізоляція руберойдом , толем або іншими рулонними матеріалами користується найбільшою популярністю і тримає позиції вже багато десятиліть.

Відео про гідрлізоляцію підвалу ↑