Home / Фундамент / Гідроізоляція фундаментів / Як виконується гідроізоляція фундаментів різних типів

Як виконується гідроізоляція фундаментів різних типів

Будь-який будівельний матеріал має пористу структуру, тому порушення гідроізоляції будови призводить до того, що підлога, стіни, оздоблювальні матеріали будівлі перетворюються на губку, постійно вбирають вологу, що надходить з грунту. Запобігти псуванню і поступовому руйнуванню будинку може якісна гідроізоляція фундаменту. Якість робіт впливає на довговічність будови, підтримання необхідного мікроклімату, відсутність цвілі і грибка. Але перш ніж приступати до виконання робіт з гідроізоляції, ще на стадії підготовки до будівництва необхідно визначитися з правильним вибором матеріалів і способі її влаштування. При цьому слід враховувати тип фундаменту, а також особливості робіт і матеріалів, необхідних для за його захисту.

Зміст статті:

 1. Відео-поради по влаштуванню гідроізоляції фундаменту
 2. Монолітний плитний фундамент
 3. Стрічкові фундаменти
 4. Пальові і стовпчасті фундаменти
 5. Дерев’яний фундамент
 6. Як зробити гідроізоляцію фундаменту в котловані зі стінками 90°
 7. Захист стін від вологи
 8. Гідроізоляція підвалів
 9. Які матеріали не можна використовувати для гідроізоляції фундаменту

Відео-поради по влаштуванню гідроізоляції фундаменту


Розглянемо питання як зробити гідроізоляцію фундаменту з урахуванням його особливостей.

Монолітний плитний фундамент

Plitnі fundamenti povnіstiu pokrivaiut`sia gіdroіzoliatcіi`nim materіalom

Гідроізоляцію такого типу фундаменту роблять за допомогою рулонного руберойду, що укладається безпосередньо на фундаментні плити. При нерівностях на поверхні кладеться утеплювач, який так само покривається стяжкою, на яку монтується покриття підлог.

Стрічковий фундамент

Існує кілька способів обробки, що підходять у випадках, коли вас цікавить гідроізоляція фундаменту своїми руками. Стрічкові фундаменти найбільш прості для обробки.

Обмазка бітумною мастикою

Obmazochna tekhnologіia nai`prostіsha, ale ne nadіi`na

Найбільш економний з варіантів. Підійде для захисту фундаменту від поверхневих вод, захищає його від капілярного підняття. Але обмазочна ізоляція не врятує від напірних вод. Вона не виносить ні розтягуючих, ні зсувних навантажень. Також така гідроізоляція легша і найчастіше пошкоджується і дає протікання. Тому мастика повинна наноситися на рівну і попередньо висушену поверхню. Кути будинку повинні бути закруглені, а поверхня ізоляції захищена від механічних пошкоджень. Пошкодження можуть бути нанесені вже під час засипання котловану грунтом, в якому часто міститься будівельне сміття.

Захистити мастику можна:

 • рулонним геотекстилем, хоч термічно скріпленим, хоч голкопробивним (дешевше);
 • утеплювачем ЕППС (утеплюючи фундамент на рівні промерзання грунту);
 • притискною цегельною стінкою, однак це дорогий і трудомісткий варіант;
 • якщо засипка проводиться м’яким, без вмісту сміття, грунтом, досить захистити геотекстилем шириною 20 см кути.

Рулонні матеріали

Gіdroіzoliatcіia rulonnimi materіalami nadіi`nіsha

Руберойд – матеріал, який найчастіше використовується для таких цілей. Цей варіант не набагато дорожче попереднього, але при цьому він більш міцний і довговічний. Якщо для засипки використовувати грунт, що не містить сміття, руберойд захищати не обов’язково. Рівну поверхню фундаменту обмазують гарячою бітумною мастикою, а поверх клеїться руберойд в 2 шари.

Напилювана ізоляція

Napiliuvana gіdroіzoliatcіia - iakіsna, zruchna, ale dosit` dorogii` metod

Наноситься за допомогою спеціального розпилювача, повторює нерівності фундаменту. Оброблювана поверхня очищається від пилу і не потребує попередньої підготовки. Спосіб швидкий і легкий, більш дорогий в порівнянні з іншими.
Обов’язково потребує армування геотекстильним, термічно скріпленим матеріалом, одночасно виконуює і захисні функції. Цей матеріал досить дорогий, тому застосовувати його ефективно на фундаментах, які мають складну форму (їх важко обклеювати руберойдом) або тих, які закладені близько до інших будівель (за відсутності вільного доступу).

Крім варіантів, вже перерахованих, можна виконувати гідроізоляцію цементним розчином або матеріалами проникаючої дії (суміші з кварцового піску, цементу і активних добавок). Цей дорогий спосіб може захищати фундамент як від вологи, так і від деяких хімічних сполук.

Пальові і стовпчасті фундаменти

Gіdroіzoliatcіia plitno-pal`ovogo fundamentu znizu

Проводити гідроізоляційні роботи із стовпами і палями вкрай складно. Процес займає багато часу і вимагає великих зусиль, а обробити палі взагалі практично неможливо. Тому в якості матеріалу для паль і стовпів рекомендується застосовувати вологостійкий бетон, починаючи від марки W4 і вище або бетон від W6 і вище, коли грунтові води агресивні.

Дерев’яний фундамент

Derewianii` fundament dlia zrubu

Фундамент, виконаний з дерев’яних паль, повинен бути оброблений антикорозійним розчином. Але при цьому слід враховувати, що дерев’яний фундамент не терпить дренажів та інших заходів, що знижують рівень грунтових вод. Справа в тому, що дерев’яні палі не піддаються гниттю, тільки якщо вони повністю знаходяться у воді. Якщо ж цього не відбувається, їх служба може зменшитися.

Як зробити гідроізоляцію фундаменту в котловані зі стінками 90°

Kotlovan zі stіnkami 90 ° pіd fundament

Бувають випадки зведення фундаментів впритул зі стінами котловану, зазвичай при обмежених умовах, що може стати єдино можливим варіантом будівництва. Для гідроізоляції такого фундаменту зводяться притискні стіни впритул зі стінами котловану. Безпосередньо на притискні стіни прибивається гідроізоляційний матеріал. У котлован, на відстань, рівну ширині майбутнього фундаменту, встановлюється опалубка, в яку заливається фундамент. Притискна стінка з прикріпленою гідроізоляцією називається «втраченою опалубкою», тому що вона залишається в грунті, а не виймається.

Якщо такий фундамент зводиться з блоків, то вони укладаються поруч з притискною стінкою, а відстань між ними заповнюється розчином.

Захист стін від вологи

Zahist stіn vіd kapіliarnogo pіdniattia vologi

Гідроізоляція для захисту від капілярного підняття вологи укладається на цоколь, що підноситься над грунтом на 15-50 см. Поверхня попередньо підсушується і вирівнюється, після чого покривається бітумною мастикою. На мастику в 2 шари укладається руберойд. Така технологія називається суцільною прокладкою, тому що повністю перетинає товщину стін і штукатурки.

Цоколь зовні також повинен бути гідроізольований до рівня прокладки. Волога може надходити і від снігового покриву, і від дощу, краплі якого, відбиваючись від вимощення, підмочують стіну якраз на відстані цоколя. Тому для його облицювання необхідно використовувати водонепроникні матеріали на зразок водовідштовхувальної плитки.

 

Гідроізоляція підвалів

Ці роботи не менш важливі, ніж гідроізоляція самого фундаменту. Будинки з підвалами потребують водонепроникної відмостки, яка зменшить приплив поверхневих вод. Підвальна підлога гідроізолюється по бетону. Для цього найкраще підійдуть рулонні бітумні матеріали, укладені в 2 шари. Стіни підвалу слід обробляти так само, як і стрічкові фундаменти.

Для гідроізоляції підвалів дуже добре підходять бентонітові мати. Це компактний сучасний аналог глиняного замка. Мати являють собою укладений в текстильний матеріал бетоніт. Відрізняється легким монтажем і замінює метр глини.

При напірних грунтових водах необхідно робити дренаж по всьому периметру підлоги.

Важливо ! Дренаж починає працювати тільки з моменту скидання води з дренажного матеріалу, наприклад, в зливову каналізацію. Поки цього не відбудеться, вода може стояти в котловані навіть при покладених дренажних матеріалах.

Rozcladka bentonіtovikh matіv

 

До гідроізоляції фундаменту і підвалу слід підійти дуже ретельно. Цей вид робіт дуже складно виправити після того, як з’являться перші протікання. Для ремонту доведеться заново розрити котлован. До цього часу вимощення вже може не бути, а прилегла територія обжита. Тому необхідно виконувати все, що вимагає гідроізоляції фундаменту – технологія повинна дотримуватися в будь-яких дрібницях.

У випадках, коли все ж з’являються протікання, необхідно заново розрити котлован і частково або повністю замінити пошкоджену гідроізоляцію. Тоді, коли цей варіант неможливий, доведеться виконати гідроізоляцію зсередини підвалу. Однак це не вбереже стіни від намокання, хоча зсередини вони можуть виглядати сухими.

Які матеріали не можна використовувати для гідроізоляції фундаменту

Fundament neobkhіdno zahishchati і nai`vazhlivіshoiu zahistom є nadіi`na gіdroіzoliatcіia fundamentu

Влаштування гідроізоляції фундаменту не можна виконувати підпокрівельними плівками та мембранами. Ці матеріали мають малу товщину, вони розраховані на укладання з вільним провисанням. Ні плівка, ні мембрани не витримують тертя об поверхню, яке відбувається при сезонних переміщеннях грунту. Тим більше вони не розраховані для захисту від грунтових вод.

 

Також недоцільно з точки зору економії використання матеріалів з УФ стабілізацією, таких як стабілізована ПВХ мембрана. Стійкість до ультрафіолету оцінюється додатково, але під землею ця функція задіяна просто не буде.