Home / Фундамент / Гідроізоляція фундаментів / Як розрахувати витрати і правильно нанести бітумну мастику для гідроізоляції фундаменту і бетонних конструкцій

Як розрахувати витрати і правильно нанести бітумну мастику для гідроізоляції фундаменту і бетонних конструкцій

Обробка поверхонь бітумом завжди вважалася найбільш дієвою і доступною гідроізоляцією не тільки бетонних або цегляних споруд, але і металевих труб і резервуарів, дерев’яних балок та інших будівельних матеріалів. Бітум можна назвати універсальною ізоляцією. Якщо раніше спосіб його нанесення викликав відомі труднощі – його доводилося плавити на вогні і наносити в гарячому вигляді – то сьогодні це непорозуміння виключено з практики використанням розчинників. Бітумна мастика для гідроізоляції виробляється готовою до використання і для робіт з її нанесення не потрібно більше 1 – 2 осіб, так що загальна вартість покриття досить демократична. Також варто відзначити, що раніше бітумна гідроізоляція при низьких температурах ламалася і тріскалася. Зараз це питання вирішене за допомогою всіляких пластифікаторів і полімерних добавок. Загалом, з розвитком хімії застосування бітуму для гідроізоляційних робіт стало не тільки простіше, але і набагато ефективніше.

Зміст статті:

  1. Відео про властивості і правила нанесення бітумної мастики
  2. Види і специфіка використання гідроізоляційних мастик
  3. Область застосування та особливості роботи з матеріалом
  4. Як розрахувати витрати мастики на гідроізоляцію
  5. Технологія гідроізоляції фундаменту бітумною мастикою

Відео про властивості і правила нанесення бітумної мастики

Види і специфіка використання гідроізоляційних мастик

Сьогодні застосовується величезна кількість різних видів мастик для гідроізоляції. Вони розрізняються по складу, області застосування, способу нанесення, виду в’яжучого і розчинника. Існують чисто полімерні мастики, але вони досить рідко зустрічаються і поступаються за своїми властивостями бітумно-полімерним. Тому ми будемо розглядати різні види бітумних мастик.

Види мастик:

  • бітумна мастика з мінеральними наповнювачами, до складу якої можуть входити крейда, цемент, доломіт, зола, азбест та інші мінерали;
  • бітумно-гумова мастика, до складу якої може входити каучукова крихта або дисперсна емульсія, іноді потрібно гаряче нанесення;

Бітумно-каучукова мастика володіє високою еластичністю і хорошою теплостійкістю, має невисоку в'язкість, що дозволяє добре змочувати бетонні основи

  • бітумно-полімерна гідроізоляція, до складу якої можуть входити різні наповнювачі: каучукова крихта, мінеральні речовини, а також обов’язковим компонентом є полімерний матеріал, наприклад, полістирол або поліуретан;
  • бітумно-емульсійна мастика або праймер: являє собою водну емульсію дрібнодисперсного бітумного пилу, використовуються в основному для підготовки поверхні перед нанесенням інших мастик або рулонних матеріалів.

Праймер призначений для підготовки основи

  • бітумна мастика гарячого нанесення або просто бітум будівельний: складається з бітуму; для додання еластичності, необхідної для нанесення, потрібен підігрів до 300 °С, що представляє певні труднощі.

Область застосування та особливості роботи з матеріалом

Як розчинники найчастіше використовують толуол, сольвент, бензин або уайт-спірит. З цієї причини роботи з бітумними мастиками в закритих приміщеннях необхідно проводити відповідно до правил техніки безпеки – використовувати респіратори і окуляри. При роботі на відкритому повітрі в жарку погоду також краще користуватися респіратором.

Бітумно-полімерні мастики виготовляються найчастіше без використання органічних розчинників, що є великим плюсом, тому що дозволяє контакт цих матеріалів з теплоізоляційними плитами з пінопласту і пінополістиролу, також вони не виділяють вогненебезпечних і токсичних випарів. Працювати краще в окулярах і респіраторі

Також до складу мастик (в основному бітумно-полімерних) можуть входити армуючі елементи: різні волокна, частинки склотканини і т.п.

За призначенням бувають бітумні мастики для гідроізоляції, проведеної самостійно, для приклеювання рулонних матеріалів, для ремонту покрівельних покриттів, для гідроізоляції і ремонту дорожніх покриттів і універсальні склади. Сучасні виробники найчастіше випускають універсальні мастики, які підходять для різних видів робіт. Однак краще підбирати матеріал, розрахований саме на ті умови, в яких передбачається його експлуатація. Це може бути покрівельна мастика або мастика для гідроізоляції фундаменту, склад для обмазувального покриття металевих труб або цегли і т.д.

За експлуатаційними якостями найкращими вважаються бітумно-полімерні мастики, вони володіють прекрасною адгезією з поверхнею всіляких матеріалів (бетон, метал, дерево, цегла, камінь, руберойд) і утворюють міцну еластичну плівку, що зберігає свої фізичні та хімічні якості в широкому діапазоні температур. Також бітумно-полімерні склади більш стійкі до механічних впливів і довговічні. Коштують вони відповідно дорожче інших видів бітумної гідроізоляції.

Бітумно-гумові мастики мають відмінну еластичність

Бітумно-гумові мастики і мастики з мінеральними наповнювачами призначені як для самостійного нанесення як гідроізоляційного шару, так і для приклеювання рулонних бітумних покриттів. Також їх використовують для ремонту існуючого покриття. Можуть наноситися без демонтажу старого покрівельного пирога, що є безперечною перевагою. Якщо говорити загалом, то мастики з мінеральними наповнювачами утворюють більш міцне, але менш еластичне покриття, ніж бітумно-каучукові склади. Тому для покрівель переважніше мастики з мінеральними наповнювачами, а ось мастика для гідроізоляції підлоги повинна бути еластичною, тобто з гумовою крихтою або полімером.

Бітумні емульсії використовують як шар грунтовки або праймера перед нанесенням основної гідроізоляції. Може використовуватися і самостійно для легкої капілярної гідроізоляції бетонних стін підвалів. За рахунок дуже дрібних розмірів часток бітумний пил проникає глибоко в структуру матеріалу по капілярах і забезпечує хорошу адгезію з поверхнею.

Будівельний бітум являє собою тверді блоки

Чистий бітум застосовують при будівництві масштабних конструкцій через його низьку вартість і практично нульової усадки. При нанесенні слід дотримуватися норм охорони праці, працювати в захисному одязі та дотримуватися правил пожежної безпеки, так як бітум – горючий матеріал.

Як розрахувати витрати мастики на гідроізоляцію

Новий шар бітумної мастики наносять на висохлий попередній

Важливим показником матеріалу є його витрата. Визначити цей параметр можна, прочитавши етикетку, а якщо витрата не зазначена, але зазначений рекомендований мінімальний шар, можна розрахувати приблизну витрату. Зазвичай склад мастики включає від 30 до 70% летких розчинників, тобто після нанесення усадка матеріалу складе відповідно від 30 до 70 відсотків.

Найчастіше витрата мастики вказана на етикетці. У середньому для гідроізоляції фундаментів витрачається від 2 до 4 кг мастики, для влаштування покрівель від 3,5 до 6 кг, для приклеювання руберойду – 1 – 2 кг мастики холодного нанесення. Витрата гарячої мастики трохи перевищує середні значення, але не виходить за рамки максимальних. Цифри наведені з розрахунку на квадратний метр площі.

Щоб домогтися необхідної товщини покриття при нанесенні на вертикальні стіни з ухилом, мастику накочують в два-три шари. Кожен наступний шар наносять на висохлий попередній шар мастики.

Технологія гідроізоляції фундаменту бітумною мастикою

Підігрівати мастику слід акуратно, уникаючи контакту парів з відкритим полум'ям

Після визрівання бетону поверхню стін фундаменту слід очистити від піску, пилу і бруду. Потім для кращого зчеплення область, на яку планується нанесення мастики, необхідно обробити бітумним праймером. Якщо значна частина емульсії вбралася в матеріал, слід нанести ще один шар. Ступінь густоти покриття можна визначити за насиченістю чорного кольору, якого набуває оброблена поверхня. Ґрунтове покриття наносять валиком або щіточкою.

Після висихання праймера (максимум добу) можна приступати до нанесення основного шару. Для роботи підійде будь-яка бітумна або бітумно-полімерна мастика для гідроізоляції бетону. Якщо консистенція розчину надто густа, можна злегка розбавити її уайт-спіритом і гарненько розмішати дрилем з міксером. Якщо працювати належить у морозний день, мастику слід підігріти до температури 40 – 50 °С в металевій тарі.

Для зручності валик можна насадити на довгу рукоятку

Наноситься гідроізоляційна мастика за допомогою будівельної кисті, валика або шпателя. Шар не повинен бути занадто густим і створювати патьоки, однак розмазувати його теж не слід. Після нанесення першого шару необхідно дочекатися його висихання, після чого наноситься другий шар і, якщо необхідно, третій. Більше трьох шарів застосовується рідко.

Якщо використовується бітумно-полімерна мастика, яка не містить органічних розчинників, на неї можна клеїти утеплювач з пінопласту або екструдованого пінополістиролу. На бітумну мастику, до складу якої входять розчинники, монтувати названі матеріали можна тільки після висихання, інакше розчинники викличуть жолоблення плит утеплювача і роз’їдання його структури в місцях зіткнення.

На мастику можна приклеювати пінопласт для утеплення

Сучасні бітумні мастики холодного нанесення мають ряд переваг: мають порівняно недорогу вартість, простоту нанесення і довгі терміни зберігання. Цей матеріал утворює безшовне незбиране герметичне покриття, яке за допомогою пластифікаторів та інших цільових добавок не тріскається при зниженні температури і володіє достатньою еластичністю, міцністю і довговічністю. Однак якщо нанести бітумну мастику зможе кожен, то визначати її застосовність в конкретному випадку має фахівець. Те ж стосується і типу мастики, товщини шару, її складу і терміну експлуатації. У таких питаннях краще довіряти професіоналам.