Home / Фундамент / Гідроізоляція фундаментів / Основні види гідроізоляції фундаменту

Основні види гідроізоляції фундаменту

Фундамент – ключова частина будь-якої будівлі. Від якості його облаштування в чому залежить те, наскільки довговічною буде споруда. І якщо «недоробки» даху або стін можна усунути порівняно без проблемно, то лагодити неграмотно сконструйований фундамент надзвичайно важко і дорого. Тому, щоб через пару-трійку років не хапатися за голову і гаманець, дуже важливо забезпечити основи ще на етапі будівництва всебічний захист від негативних факторів – зокрема, від руйнівного впливу вологи. Різні сучасні види гідроізоляції фундаменту допоможуть успішно впоратися з цим завданням.

Зміст статті:

  1. Відео-мануал по гідрозахисту фундаменту рулонними матеріалами
  2. Важливість гідроізоляційних заходів
  3. Антикорозійна вертикальна гідроізоляція
  4. Антикорозійна горизонтальна гідроізоляція
  5. Класифікація гідроізоляції фундаменту за способом нанесення
  6. Який вид вологозахисту фундаменту краще
  7. Професійний підхід

Відео-мануал по гідрозахисту фундаменту рулонними матеріалами

Важливість гідроізоляційних заходів

Своєчасна гідроізоляція фундаменту - запорука довговічності будівлі

Волога в грунті присутня завжди. Це грунтові води, атмосферні опади, фільтраційна вода. Якщо фундамент не захистити від такого «небезпечного» сусідства, руйнувань і збитків не уникнути: при найгіршому розкладі ваш затишний будинок може відразу перетворитися в похмурі руїни.

Захистити житло можна двома способами – або облаштувати дренаж, або гідроізолювати фундамент. Дренажна система відводить воду від будови, а гідроізоляційні матеріали не дозволяють їй проникати в фундамент. Непоганим варіантом є організація комбінованої дренажно-гідроізоляційної «системи» – особливо раціональним таке рішення стає при низькому коефіцієнті фільтрації грунту і високому рівні грунтових вод.

Всі гідроізоляційні заходи повинні виконуватися з урахуванням інженерно-геологічних умов району, тривалості сніготанення, інтенсивності випадання атмосферних опадів, глибини закладення фундаменту, щільності каналізаційних і водопровідних комунікацій.

Залежно від призначення розрізняють антифільтраційну і антикорозійну гідроізоляцію фундаменту. Перша рекомендована для захисту складних об’єктів з великим навантаженням, знаходяться в агресивних умовах надлишково вологих грунтів. Облаштування антифільтраційної гідроізоляції – вкрай складний захід, як правило, під силу воно тільки висококласним фахівцям з багатим досвідом у цій сфері. До антикорозійного захисту фундаменту, яка буває горизонтальною і вертикальною, звертаються набагато частіше.

Антикорозійна вертикальна гідроізоляція

Антикорозійна вертикальна гідроізоляція

Служить для запобігання зовнішніх стін від надходження вологи збоку. Займає «територію» від основи заснування до верхньої точки розбризкування дощової води. Розрахунок вертикальної антикорозійної гідроізоляції на вплив водного навантаження роблять на основі прийнятої розрахункової схеми.

Місця стиків горизонтальної та вертикальної ізоляції повинні бути захищені максимально надійно – вразливість даних ділянок дуже висока.

Перед тим як засипати котлован, необхідно провести ряд конструктивних і технологічних заходів, спрямованих на зведення до мінімуму ризику механічного пошкодження гідроізоляції. Потрібно підібрати відповідний грунт, визначити оптимальну товщину шару що засипається, облаштувати захисні екрани з пінополістирольних плит або азбоцементних листів.

Антикорозійна горизонтальна гідроізоляція

Антикорозійна горизонтальна гідроізоляція

Переслідує мету захистити стіни від капілярного «втягування» вологи. Як правило, виконують дві горизонтальні гідроізоляції: одну під підвальними перекриттями, іншу – прямо по верху плит підстави.

У тому випадку якщо перекриття підвалу розташовується дуже низько (так зване техподполье), для зовнішніх стін доведеться облаштовувати додаткову зовнішню вологозахист.

Класифікація гідроізоляції фундаменту за способом нанесення

Залежно від тонкощів облаштування та особливостей нанесення розрізняють гідроізоляцію обмазувальну, обклеювальну, штукатурну.

Обмазувальна гідроізоляція – це водонепроникні покриття, підсумкова щільність яких не повинна перевищувати трьох міліметрів. Виконується з бітумно-полімерних мастик, бітумних емульсій, полімерних розчинів, полімерцементних складів (як еластичних, так і жорстких).

Її призначення – протикапілярна, антифільтраційна і, безумовно, антикорозійний захист різнопланових фундаментних конструкцій. Обмазувальна гідроізоляція – це хороший вибір при роботі не тільки з бетоном і залізобетоном, а й з цеглою.

Пастоподібні і рідкі матеріали, призначені для влаштування обмазувальної гідроізоляції, наносяться за допомогою «загальнодоступних» будівельних пристосувань – малярних терок і зубчастих шпателів. У ряді випадків застосовується технологія напилення.

Посилювати обмазувальні гідроізоляційні покриття рекомендується за допомогою армуючих склосіток.

Обмазувальна гідроізоляції фундаменту дозволяє створити безшовний захисний шар

Обклеювальна гідроізоляція – це особлива водонепроникна мембрана з товщиною не більше п’яти міліметрів. Облаштовується за допомогою руберойду або бітум-полімеру, що поставляється в рулонах. Ці матеріали можуть бути або самоклеючими, або наплавляються (наносяться на поверхню за допомогою газового пальника або будівельного фена). Вони мають доступну для широкого кола споживачів вартість і характеризуються гарною адгезію.

Основний недолік обклеювальної гідроізоляції – неминуча поява швів, які можуть спровокувати порушення загальної герметичності вологозахисту.

Обклеювальна гідроізоляція фундаменту

 

Штукатурну гідроізоляцію формують з декількох шарів композитних матеріалів. Загальна їх товщина не повинна перевищувати двадцяти одного міліметра. Найбільш затребуваним для даних цілей є мінерально-цементний розчин з добавками, що підвищують вологостійкість покриття. В якості добавки використовують полімербетон, різні асфальтові мастики, гідробетон.

Така гідроізоляція прекрасно «справляється» з капілярної вологою, не допускаючи її проникнення вглиб конструкцій. Серед недоліків такого вибору – ризик появи тріщин в гідроізоляції.

Який вид вологозахисту фундаменту краще

Бітумна мастика для гідроізоляції фундаменту

Основна тенденція, яка простежується на ринку гідроізоляційних матеріалів і технологій – повільний, але впевнена відмова від рулонного вологозахисту. Її недоліки очевидні – рано чи пізно стик почне пропускати вологу. Високим попитом на сьогоднішній день користуються рідкі безшовні покриття, зокрема, з полімерцементу. Ключова перевага таких складів для гідроізоляції полягає в можливості сформувати з їх допомогою герметичну, надійну плівку, що володіє прекрасною адгезією.

Гідроізоляція фундаменту бітумом – варіант недовговічний. Бутім – це органіка, яку руйнують і мікроорганізми, і температурні перепади. Гарантійний термін служби такого покриття п’ять років, в кращому випадку – сім. У той час як для полімеризуючих складів ця цифра наближається до п’ятдесяти.

Професійний підхід

Гідроізоляція фундаменту незалежно від виду – надзвичайно відповідальний і складний захід. Тому, як би впевнено ви себе не відчували в ремонтно-будівельній сфері, її проведення все ж краще довіряти професіоналам. Причому не просто професіоналам, а вузькоспеціалізованим майстрам.

Практика показує – будівельники, які вміють непогано будувати будинки, в переважній більшості випадків не здатні впоратися з гідроізоляцією фундаменту.

Уміння облаштовувати вологозахист – спеціалізація вузька, і гуру в цьому питанні кожен другий або навіть десяті точно бути не може. Ця робота вимагає знання безлічі нюансів, будівельникам широкого профілю про них, як правило, не відомо нічого.

Гідроізоляцію потрібно робити «раз і назавжди». Добиратися потім до неякісно облаштованого покриття для ремонту вельми і вельми недешево. Краще відразу перестрахуватися.

Роботи з гідроізоляції фундаменту повинні проводиться виключно професіоналами!

Сучасний будівельний ринок «кишить» матеріалами і брендами. З одного боку, це чудово, з іншого – немає. Плюс в тому, що завжди є асортимент, можна провести порівняння, знайдуться рішення для будь-якого гаманця. Мінус – серед десятків пропозицій для гідроізоляції фундаменту дуже складно зорієнтуватися. Особливо людині недосвідченому, схильній щиро довіряти «кричущої» рекламі. Тільки незацікавлений у продажу того чи іншого продукту людина може порекомендувати оптимальний для ваших конкретних умов варіант. Це ще одна перевага співпраці з фахівцями.

Прийматися за гідроізоляційні роботи слід в теплу пору року, сприятливий період – з травня по жовтень. Облаштовувати гідроізоляцію в сезон дощів і період активного танення снігу категорично не рекомендується.