Home / Фундамент / Гідроізоляція фундаментів / Чому необхідна і як виконується гідроізоляція фундаментної плити

Чому необхідна і як виконується гідроізоляція фундаментної плити

Загальновідомий факт: вода, а точніше, надмірна вологість – головний ворог будівельника. Скільки ремонтів довелося переробляти, скільки будинків – перебудовувати через те, що не була проведена якісна гідроізоляція фундаментної плити! Такі «осічки» часто трапляються у недосвідчених будівельників, які вирішили на свій страх і ризик здійснити ремонт або звести будинок. Тим часом, таких фатальних помилок можна було уникнути, заздалегідь уважно вивчивши питання у всіх деталях.

Зміст статті:

  1. Відео-інструкція по гидрозащите фундаментної плити матеріалами Hydrostop
  2. Конструктивні особливості плитного фундаменту
  3. До чого може призвести відсутність надійного гідробар’єра
  4. Як виробляється гідроізоляція монолітної плити
  5. Гідроізоляція стиків плит збірного фундаменту
  6. Відсікання вологи всередині будинку
  7. Гідроізоляція балконної плити

Відео-інструкція по гідрозахисту фундаментної плити матеріалами Hydrostop

Конструктивні особливості плитного фундаменту

Gіdroіzoliatcіia - tіl`ki odin z sharіv fundamentnogo «piroga»!

Плитний фундамент, або монолітна плита, відноситься до малозаглиблених або незаглиблених фундаментів. Для його установки необхідна копка котловану. Укладання залізобетонної плити виконується на «подушку» з добре втрамбованого піску і щебеню. Товщина піщано-щебеневої засипки – близько 30 см, товщина самої плити – від 20 до 40 см.

Плитний фундамент може бути монолітним і збірним. У першому випадку проводиться заливка підготовленої опалубки товарним бетоном з попередньою установкою арматурного каркаса. У другому – фундамент складається з готових залізобетонних конструкцій, наприклад, дорожніх плит. Який би спосіб монтажу фундаменту ви не вибрали, важливо пам’ятати про те, що заходи з відсікання від нього грунтової вологи обов’язкові!

 

До чого може призвести відсутність надійного гідробар’єра

Відомо, що вода надзвичайно агресивна по відношенню до більшості будівельних матеріалів, і, зокрема, до бетону, з якого робляться фундаменти. Він має пористу структуру, яка легко вбирає воду. Проникаюча знизу ґрунтова волога містить домішки мінеральних солей: гідрокарбонатів, хлоридів і сульфатів. Вони кристалізуються в порах бетону, значно збільшуючись в обсязі, в результаті чого його масив руйнується.

Відбувається і зворотна ситуація. Вода, потрапляючи в пори бетону, вимиває з нього солі, в результаті чого, знову-таки, відбувається його руйнування. Ще одна проблема, що з’являється в результаті неякісної гідроізоляції фундаменту – матеріал стін «тягне» вологу з нього. Як наслідок – вогкість в приміщенні, цвіль на стінах, псування оздоблювальних матеріалів і необхідність нового ремонту.

 

Як робиться гідроізоляція монолітної плити

gіdroіzoliatcіia monolіtnoї pliti

Це завдання може бути вирішене декількома способами. Кожен з видів гідроізоляції володіє своїми плюсами і мінусами.

На сьогоднішній день найбільш поширеними є:

  • Обмазувальний. Досить простий в застосуванні, дає хороший результат, довговічний.
  • Проникаючий. Є більш сучасним способом відсікання вологи. Відрізняється тим, що при її нанесенні відбувається реакція складу з бетоном, в результаті чого при наступному контакті з вологою він кристалізується і запечатує найдрібніші пори бетону.
  • Рулонний. Давно відомий спосіб, цілком виправдовує себе, хоча довговічність такої гідроізоляції не надто велика.

Основною проблемою в влаштуванні плитного фундаменту є гідроізоляція плити знизу, оскільки вона має значну площу. Зазвичай ці роботи проводяться двома способами – за допомогою рулонних або обмазувальних матеріалів.

 

Раніше в будівництві застосовувався руберойд – рулонний матеріал, в якому бітум наносився на картонну підставу. Довговічність його була невелика, оскільки паперова основа швидко приходила в непридатність, цей матеріал володів невисокою міцністю на вигин, а також опірністю до впливу високих і низьких температур, ультрафіолетового випромінювання і т.д. Бітум, який застосовувався при його виробництві, також не володів достатньою в’язкістю і еластичністю. В результаті матеріал швидко розтріскувався, та гідроізоляційний бар’єр втрачав свою герметичність.

Сучасні матеріали для влаштування рулонної гідроізоляції – рубемаст, склоізол і т.п. – Виготовляються на основі склотканини або склополотна. Це надає їм набагато більшу міцність. До складу бітуму, яким просочується основа, входять модифікуючі добавки – завдяки цьому матеріал стає еластичним, володіє значною міцністю на вигин, опором до перепадів температур.

Рулонна гідроізоляція під фундаментну плиту зручна у застосуванні, так як просто укладається на гравійно-піщану відсипання, не вимагаючи додаткової стяжки. Стики між смугами матеріалу ретельно проклеюються за допомогою бітумної мастики. Укладання проводиться досить швидко і просто, з пристосувань досить лише пальники для розігріву мастики. По периметру фундаменту смуги гідроізоляційного матеріалу загинаються вгору приблизно на 10-15см.

Gіdroіzoliatcіia bіchnoї poverkhnі fundamentu

 

Обмазувальна гідроізоляція за допомогою бітумних мастик є більш сучасним способом відсікання води від монолітної плити. Вона являє собою нанесення на бетонну основу модифікованого бітуму за допомогою кисті, валика, розпилювача і т.д. Труднощі в тому, що для гідроізоляції підошви фундаменту необхідно на піщано-щебеневу подушку укласти шар цементного стягування, на який і наноситься шар бітумної мастики. Після заливки поверх самої плити, проводиться нанесення гідроізоляції на бічні і верхні сторони фундаменту.

Gіdroіzoliatcіia fundamentnoї pliti rulonnimi materіalami

Аналогічним способом виконується проникаюча гідроізоляція монолітної плити. На піщано-гравійну основу укладається цементна стяжка, яка покривається рулонними гідроізоляційними матеріалами. Після заливки плити на її бічні і верхню поверхні наноситься проникаюча ізоляція. Принцип її роботи полягає у хімічній реакції між гідроксидом кальцію (вапном), який міститься в бетоні, капілярної вологою, що знаходиться в товщі бетону і активними речовинами, що входять до складу гідроізоляційного матеріалу. В результаті пори бетону запечатуються кристалічними сполуками, що перешкоджають проникненню води. Причому ця реакція триває тривалий час, продовжуючи «самозалічування» мікроскопічних тріщин у товщі бетону. Такий спосіб гідроізоляції монолітного плитного фундаменту є найефективнішим, високотехнологічним і сучасним.

Гідроізоляція стиків плит збірного фундаменту

При зведенні плитного фундаменту з готових залізобетонних конструкцій обов’язково слід приділити увагу гідроізоляції з’єднань між окремими елементами. При укладанні шви заповнюються бетоном, який сильно вбирає вологу. Щоб такого не траплялося, їх запечатують спеціальними поліуретановими шнурами, герметиками і обмазувальною гідроізоляцією.

Відсікання вологи всередині будинку

Vіdsіkannia vologi vseredinі budinku

Гідроізоляція тільки починається з фундаменту: відсікання вологи необхідно робити і в самій будівлі. Особливо це стосується багатоповерхових панельних будинків, для яких затоки і потопи – звичайна справа. Існує й капілярна фільтрація вологи, насамперед, у приміщеннях, що піддаються постійному зволоженню – ваннах, туалетах, кухнях.

Гідроізоляція плити перекриття здійснюється різними способами, основними з яких є рулонна, обмазувальна і проникаюча гідроізоляція.

Рулонні матеріали використовуються, головним чином, в кухнях і санвузлах. Перед укладанням декоративного покриття (найчастіше в його ролі виступає керамічна плитка) на покладену гідроізоляцію наноситься цементна стяжка. Вона оберігає матеріал від пошкодження і служить основою для якісного укладання плитки. У «мокрих зонах» рулонна гідроізоляція укладається на підлогу з напуском на нижню частину стіни не менше 20 см. Це дозволяє уникнути проникненню вологи при великих протіканнях.

Обмазувальна гідроізоляція простіша у використанні, тому наноситься на підготовлену основу за допомогою розпилювача або кисті. Її перевага – в більшому терміні служби, а також у тому, що в цьому випадку немає необхідності в додатковій стяжці, отже, рівень підлоги підвищується незначно.

Проникаюча гідроізоляція – найнадійніший спосіб захисту плит перекриттів від проникнення вологи. Ці матеріали мають ще одну важливу перевагу: виробники випускають спеціальні шовні склади, які укладаються безпосередньо в стики між плитами. Такий спосіб гідроізоляції найнадійніший. Ще один плюс – його можна наносити на мінеральні основи, до яких відносяться і оштукатурені поверхні, отже, він може використовуватися вже після закінчення чорнової обробки стін і підлоги.

Гідроізоляція балконної плити

U borot`bі z vogkіstiu na balkonі vsі zasobi horoshі!

Практично в кожній квартирі є балкон. Його основою служить залізобетонна плита, яка піддається впливу навколишнього середовища з усіма негативними наслідками – руйнуванням, відсиріванню, появою цвілі. Поступово всі ці проблеми переходять з балкона в квартиру – у міру проникнення вологи по капілярах бетонної плити.

Основною проблемою є комплексний вплив наявної в бетоні вологи і негативних температур за вікном. Вода, замерзаючи, перетворюється на лід, який, згідно із законами фізики, збільшується в об’ємі. В результаті вода, що проникла в найдрібніші порожнини в товщі бетону, розриває їх, поступово руйнуючи всю плиту.

Згідно будівельним нормам балконна поверхня повинна мати ухил у бік вулиці 1-2 градуси. Насправді це вимога дотримується не завжди, більше того, зустрічаються випадки зворотного ухилу. Таким чином, дощова і тала вода не стікає з балкона, а затримується на ньому, поступово усмоктуючись в бетон. Результатом є жалюгідний стан плити вже через кілька сезонів. Оскільки відкритий балкон неможливо захистити від дії низької температури, необхідно запобігти потраплянню вологи в пори бетону. Для цього найзручніше використовувати обмазувальну гідроізоляцію на основі бітуму.

 

Перед початком роботи необхідно заміряти ухил плити, і, при необхідності, нанести на неї шар цементної стяжки, щоб утворити нахил в 1-2 градуси. Особливу увагу слід приділити вже наявним тріщинам і місцям стиків балконної плити зі стінами, парапетами, точкам виходу вмурованих металевих прутів балконного огородження і т.д. Їх необхідно проклеювати смугами скловолокна, які утискують в нанесений шар мастики. Оскільки працювати гідроізоляції доведеться в досить екстремальних умовах, варто використовувати сучасні, якісні матеріали з тривалим терміном служби.

Як видно, боротьба з вологою в будівництві носить важкий і затяжний характер. Щоб ця війна не перетворилася на «Столітню» – краще залучити на полі бою професіоналів: заощаджуючи на дрібницях, дуже легко програти в головному.