Home / Фундамент / Стрічковий фундамент

Стрічковий фундамент

Мовою інженерів-будівельників фундамент – це частина будівлі або споруди, що знаходиться під землею і які приймають навантаження на його основу. Площина, яка розташовується зверху, називається обрізом. Його нижня частина, стикається з основою, називається підошвою.

Особливості, плюси і мінуси стрічкової несучої конструкції

Стрічковий фундамент споруджується у вигляді залізобетонної смуги, що йде уздовж периметра всієї будівлі. Така залізобетонна стрічка закладається під зовнішні та внутрішні стіни будинку. При цьому зберігається однакова форма поперечного перерізу всього периметра підстави. Технологія виконання «стрічки» відносно проста, якщо її порівнювати з плитним фундаментом. Однак вона більш трудомістка і вимагає більшої витрати матеріалів, якщо порівнювати її з технологією виготовлення стовпчастого виду несучої конструкції.

Коли можна використовувати?

  • У будинках з кам’яними, цегляними або бетонними стінами
  • У будинках з важким перекриттям
  • У випадках, коли виявлена загроза нерівномірної усадки фундаменту (іншого виду), через неоднорідність грунту ділянки
  • У разі наявності в будинку цокольного поверху або підвалу.

Проектуючи будівництво будинку або котеджу, необхідно грамотно і відповідально підходити до вибору можливого типу фундаменту, так як він є одним з найважливіших конструкційних елементів. Найменша помилка, що виникла на стадії проектування, може привести до серйозних і непоправних наслідків під час експлуатації будівлі. При цьому можуть виникнути: перекіс, вертикальна або горизонтальна деформація споруди, перевитрата матеріалів, нерівномірне осідання будинку, тріщини в основних конструкціях. Також від якості зведеного фундаменту залежить довговічність експлуатації будівлі.

Необхідно знати, що будівництво основи є не тільки відповідальною, але і дорогим процесом. Часто вартість зведення фундаменту становить одну третину від всієї вартості споруди. Щоб уникнути зайвих витрат, виконання проекту краще доручити досвідченому проектувальнику.

Термін служби

Термін експлуатації основи будівлі безпосередньо залежить від якості використовуваних в ньому матеріалів і може складати:

  • Монолітні (з бетону) або бутові (із застосуванням цементного розчину) фундаменти – до 150 років
  • Стрічки з цегляної кладки – 30-50 років.
  • Збірні (залізобетонні) – від 50 до 75 років.

Стрічковий фундамент виконується мілкозаглибленим або заглибленим. Це залежить від величини навантаження, яка діятиме на той чи інший вид стрічкової основи. Як заглиблений, так і мілкозаглиблений монолітний стрічковий фундамент являє собою горизонтальний арматурний каркас, залитий бетоном, що лежить по всьому периметру будинку. Він забезпечує надійну стійкість будівлі в умовах пучинистих грунтів. Такий тип фундаменту гарантує раціональне співвідношення «економічність-міцність». Бюджетні витрати на стрічкову несучу конструкцію становлять 15-20 відсотків вартості всього будівництва.

Заглиблений і мілкозаглиблений, підвиди – відмінності

Для будівлі легкого і невеликого заміського будинку відмінно підійде мілкозаглиблена конструкція. Така основа виконується на слабопучинистому грунті з глибиною закладення від 50 до 702 сантиметрів.

Поглиблений стрічковий фундамент виконують в будовах з важкими стінами і перекриттям. Заглиблений також передбачається використовувати в будинках, де плануються гараж або підвальне приміщення. Глибина виконання такої основи – на 20-30 сантиметрів нижче, ніж глибина замерзання грунту.

Так як заглиблений фундамент споруджується за допомогою великого обсягу матеріалу, то в цілях економії під внутрішніми стінами будинку можна зробити основу на 50 см менше, ніж у зовнішніх стінах. Заглиблена несуча конструкція, в порівнянні з мілкозаглибленим, більш стійка і міцна. Це відбувається через те, що її низ розташований нижче рівня промерзання ґрунтової води. Однак при цьому матеріалу буде потрібно набагато більше. Відповідно, більшою буде і трудомісткість виконання робіт.

Як мілкозаглиблений, так і заглиблений фундамент, як правило, закладають у теплі пори року. Для цього не потрібно дорога техніка. Цілком достатньо мати в наявності бетономішалку і мінімальну механізацію. Заглиблену основу обов’язково обладнують гідроізоляцією. Для виконання таких робіт використовується бітумна мастика, яку наносять на зовнішню стіну. Згодом на неї приклеюється гідроізоляційний матеріал. Таким матеріалом відмінно служить руберойд.

Cтрічковий фундамент

Під час будівництва індивідуальних житлових будинків найбільшого поширення набули фундаменти двох видів: стовпчасті й стрічкові. Матеріал стін будинку, вага цих …

Read More »