Home / Фундамент / Опалубка. Арматура. Бетон

Опалубка. Арматура. Бетон

Марка бетону для фундаменту

Кам’яний матеріал, що утворюється в результаті затвердіння бетонної суміші, до складу якої входять пісок, цемент, вода, гравій в певних пропорціях, називається бетоном. У цій суміші цемент є в’язкою речовиною, а …

Читати докладніше »

Армування фундаменту

Армування роблять з метою зміцнення бетону, щоб він не мав тріщин під дією розтягування. Фундамент може руйнуватися через сил морозного пучіння або від нерівномірного навантаження самої будови. При виникненні будь-якої …

Читати докладніше »

Закладні деталі для фундаменту

Закладні деталі для фундаменту – це деталі, виготовлені з металу. Вони застосовуються в будівництві для зведення залізобетонних, цегельних і бетонних будинків і споруд. Металоконструкція служить сполучною ланкою підстави з іншими …

Читати докладніше »

Опалубка – конструкція, виконана з дерев’яних щитів або дощок. Вона являє собою якусь форму, призначену для укладання в неї і витримування до певного терміну бетонної суміші. Опалубка повинна виконуватися як жорстка і міцна конструкція, що забезпечує незмінність геометричної форми фундаменту і витримує дію на неї динамічного навантаження, що виникає при заливці і застигання бетонної суміші.

Крім забезпечення майбутнього фундаменту характеристиками міцності, опалубка допомагає фундаменту витримувати оптимальний температурний і вологісний режим, які необхідні для придбання бетоном необхідної міцності. Матеріал, з якого виконується опалубка, повинен мати нейтральні хімічні характеристики. Це означає, що він не повинен вступати в хімічну реакцію з бетонною сумішшю. Крім того, конструкція опалубки повинна легко демонтуватися після придбання необхідної міцності фундаменту. Ідеальним матеріалом для спорудження опалубки є вологі дошки або дерев’яні щити.

Установка опалубки

Монтується опалубка таким чином: по краях траншеї встановлюються і кріпляться дерев’яні щити. Найкраще, якщо їх вологість буде дорівнювати приблизно 21-22%. Товщина використовуваних в щитах дощок повинна бути 40-50 мм, а ширина – не більше 150 мм. Кріпляться щити за допомогою «розкосів» (кілків), які забиваються в землю. Внутрішню частину опалубки необхідно вистелити поліетиленовою плівкою або іншим гідроізоляційним матеріалом.

Правильно виконана опалубка забезпечить:

 • надійну міцність бетонної суміші;
 • утримання необхідної форми фундаменту будівлі;
 • підтримання оптимального температурного і вологісного балансу в бетонній суміші.

У приватному будівництві найчастіше застосовують розбірну мілкощитову опалубку. Для такої конструкції важливий лише один показник – розмір наскрізних щілини в міжстикових з’єднаннях щитів або дощок, який не повинен перевищувати 2 мм. Для влаштування опалубки при мілкозаглиблених стрічкових фундаментів, які не вимагають монолітної бетонної підготовки, можна використовувати природну опалубку – грунтові стіни траншеї. При цьому дно траншеї необхідно добре утрамбувати, потім викласти на нього піщану подушку (не менше 15-20 см), і знову призвести трамбування.

Для чого потрібна арматура

Арматура – сталевий стрижень, який використовують для виготовлення залізобетонних конструкцій. Він надає всій конструкції додаткову міцність і дозволяє витримувати великі навантаження. Зокрема армування виконують і в будівництві фундаменту. Так як грунт, який знаходиться під фундаментом, не є монолітною і нерухомою платформою, то фундаменту постійно доводиться сприймати від нього різного роду навантаження.

Завдяки арматурі, бетон стає більш стійким до впливу на нього навантажень на стиск. Варто звернути увагу на той факт, що деякі робочі армують кути стрічкового фундаменту, вдаючись до допомоги перехресть стрижневої арматури. Це грубе порушення типової схеми армування кутів. Такий метод тільки послабить загальну конструкцію фундаменту і навіть може призвести до того, що бетон почне розшаровуватися.

Облаштування армованих кутів фундаменту виконується таким чином: арматуру (сталевий стрижень) необхідно зігнути під необхідним кутом. Іноді для спрощення даної задачі наймані робітники використовують автоген, паяльну лампу. Трапляється навіть так, що несумлінні будівельники підпилюють матеріал на місці вигину. Всі ці способи категорично неприпустимі, і є грубим порушенням технології виконання фундаменту залізобетонної конструкції.

Для арматури підійде далеко не кожен метал. Ні в якому разі не можна використовувати в якості арматури:

 • труби;
 • вироби з алюмінію;
 • плоскі листи;
 • промислові відходи від вирубки деталей;
 • дріт;
 • сітку «рабицю» і т.п.

Справа в тому, що всі перераховані вище матеріали не володіють необхідними характеристиками міцності і не можуть адекватно сприймати всі види навантажень, що передаються на фундамент.

Перед установкою сталеві стрижні арматури необхідно очистити від бруду, фарби, снігу або льоду. Якщо на арматурі є шар іржі, який відшаровується, його необхідно також видалити за допомогою залізної щітки. Найчастіше будівельники поливають арматуру водою за кілька днів до її укладання. Це робиться для того, щоб сталеві стрижні трохи заіржавіли, завдяки чому арматура буде краще «схоплюватися» з бетонною сумішшю.

Визначаємо склад бетонної суміші

Певний етап зведення фундаменту вимагає його заливки бетонної сумішшю. Що ж входить в бетонну суміш?

У бетонну суміш, як правило, входить:

 • Цемент;
 • Вода;
 • Пісок;
 • Щебінь;
 • Спеціальні добавки.

Спеціальні добавки входять в суміш не завжди. Вони використовуються тільки в певних обставинах, наприклад, якщо будівельні роботи виконуються в холодний час, то для того, щоб бетон не замерзав, застосовують спеціальну добавку.

Звичайний товарний бетон є дисперсною сумішшю, до складу якої входять чотири обов’язкові компоненти: цемент, пісок, щебінь і вода. Співвідношення даних компонентів буде залежати від потрібної марки бетону. Чималу роль тут відіграє співвідношення води і цементу. Правильно вибране співвідношення компонентів згодом дозволить створити монолітну і надійну структуру ЖБ фундаменту.

Самою головною характеристикою бетону є його здатність чинити опір навантажень на стиснення. Ця здатність до опору бетону виражається в усередненому коефіцієнті (це цифра, яка пишеться біля літери, що означає марку бетону). Так, наприклад, в марці бетону М-100 даний коефіцієнт дорівнює 98 кг/см2. У марці бетону М-200 коефіцієнт дорівнює 196 кг/см2. Таким чином, стає зрозуміло, що чим вище коефіцієнт, тим міцніше буде бетон.