Home / Фундамент / Монолітний фундамент

Монолітний фундамент

Звичайна залізобетонна основа в будівництві називається монолітною.

Монолітний фундамент існує у двох різновидах:

  • простий;
  • армований.

Основні принципи

Простий фундамент виконується із суміші, в якій використовується цемент марки 50 або вище. Для додаткової міцності в бетонну суміш додаються камені. Кількість каменю становить від 30 до 40 відсотків від загальної маси суміші. Така суміш називається бутобетон. Додавання каменю в бетонну суміш істотно скорочує витрату цементу, а це означає, що і загальні витрати на будівництво буде нижче.

На початку зведення монолітного фундаменту необхідно виконати деякі приготування. А саме: збирається опалубка з дощок або інвентарних щитів. Опалубкою можуть також служити стінки котловану. Однак у такому випадку обов’язково потрібно виконати їх ізоляцію. Ізоляція стін котловану виконується із застосуванням плівки з полівінілхлориду або звичайного руберойду. Якщо не виконувати роботи з ізоляції, то існує ймовірність того, що частина цементного розчину вбереться в грунт, а цей фактор істотно знизить міцність фундаменту.

Найнадійнішим вважається фундамент, виконаний з монолітного залізобетону – армований. Переваги такої підстави полягають у тому, що він не руйнується під впливом вологи і чудово витримує величезні навантаження – як бічні, так і вертикальні. Монолітний фундамент із залізобетону буде відмінною платформою для зведення житлового будинку в декілька поверхів.

Опалубка: функції і варіанти виготовлення

Опалубка встановлюється по всьому периметру основи. Основним її завданням є додання фундаменту необхідної форми на той час, поки бетонна суміш не застигне. Для зведення монолітної несучої конструкції опалубка, як правило, створюється з обрізаних дерев’яних дощок. Опалубка виконується таким чином, щоб на стиках дощок не було щілин. Також добре виходить опалубка зі звичайних інвентарних щитів. Використання щитів суттєво може заощадити час на виготовлення опалубки, відповідно знижуються і трудові витрати.

Пиломатеріали, які будуть застосовуватися для виготовлення опалубки, краще використовувати з хвойних порід дерев. В якості укріплень і розпірок допускається застосування таких порід дерева, як осика або вільха. Ширина дощок для опалубки не повинна перевищувати 150 мм. Товщина всіх дощок для виготовлення опалубки повинна бути однаковою.

Для будівлі опалубки краще всього використовувати сирі дошки. Вони не будуть вбирати вологу, яка міститься в бетонної суміші. Лицьову сторону опалубки, яка буде стикатися з бетоном, необхідно покрити мастилом, в якості якої можна використовувати «вапняне молоко». Змащувати опалубку необхідно для того, щоб зменшити її зчеплення з бетоном. Тоді буде легше робити її демонтаж.

Рекомендації та вимоги до бетонування

Роботи з бетонування фундаменту необхідно виконувати при плюсовій температурі навколишнього повітря. У разі необхідності зведення в холодний період, використовуються відповідні заходи, такі як утеплення укладеної бетонної суміші. Якщо цього не зробити, то перемерзлий бетон стане неміцним, в результаті буде розсипатися навіть при малих навантаженнях. Влітку, в суху погоду, опалубку перед заливкою бетону необхідно зволожити, інакше частина вологи, яка міститься в бетонної суміші, вбереться в дошки опалубки, чим також може послабити міцність всього фундаменту.

Сьогодні не складає труднощів купити готову бетонну суміш з доставкою на місце будівництва. Однак дешевше зводити фундамент будинку своїми руками. І найкраще готувати бетонну суміш за допомогою простих пересувних бетономішалок. Пояснюється це тим, що під час доставки бетонної суміші на відкритому самоскиді відбувається розшарування суміші, внаслідок чого вона втрачає свої властивості. Якщо необхідно велика кількість бетону, то найкраще скористатися послугами автобетонозмішувача, який під час перевезення постійно перемішує бетонну суміш.

Процес бетонування фундаменту виконується пошарово. При цьому кожен шар бетону ущільнюється спеціальним пристроєм – вібратором. Також ущільнювати бетонний шар фундаменту можна за допомогою «штикування» суміші. Однак вібрування за допомогою спеціального обладнання вважається найбільш надійним способом.

Механізми для ущільнення бетону фундаменту підрозділяють на три типи:

  • глибинні (внутрішні);
  • поверхневі (майданчикові);
  • зовнішні вібратори.

Кожен з перерахованих типів вібрування знижує силу зчеплення, що виникає між зернами суміші бетону, в результаті чого вона відмінно ущільнюється, роблячи фундамент більш міцним. Однак варто знати, що зайве вібрування може викликати розшарування. Тому слід суворо дотримуватися рекомендації з використання спеціального будівельного обладнання.

Основні ознаки добре ущільненої суміші:

  • Вона перестала «осідати»
  • На поверхні суміші проявилося «цементне молоко»
  • Перестали виділятися з суміші повітряні бульбашки

Як доглядати за фундаментом?

Одним з важливих періодів зведення будь-якої будови є догляд за застигаючим бетоном. Особливо це важливо протягом першого тижня. Обов’язковою умовою для створення надійного і міцної основи є витримка бетонної суміші. Її слід витримувати при температурі 19-25 градусів за Цельсієм. У перші дні бетон слід особливо оберігати від ударів та механічних пошкоджень, які можуть зруйнувати його структуру.

Крім того, свіжопокладений бетон слід оберігати як від морозу, так і від попадання на нього сонячних променів. У літній час краще всього накрити вологими матеріалами, такими, наприклад, як тирса, мішковина, або просто щільною тканиною, регулярно поливаючи його холодною водою. Якщо цього не робити, то під впливом сонячних променів бетон швидко пересохне, що призведе до появи у фундаменті тріщин.

Зведення монолітного фундаменту

Iak zaliti fundament plitu

Плитний фундамент являє собою основу, що відноситься до такого типу фундаментів, як мілкозаглиблений або незаглиблений основи. Плитний фундамент названий так …

Read More »