Home / Фундамент / Опалубка. Арматура. Бетон / Армування фундаменту

Армування фундаменту

Армування роблять з метою зміцнення бетону, щоб він не мав тріщин під дією розтягування. Фундамент може руйнуватися через сил морозного пучіння або від нерівномірного навантаження самої будови. При виникненні будь-якої деформації в бетонному фундаменті можуть з’являтися зони стиснення і розтягування. Тріщини у фундаменті з’являються в областях розтягування, і для того щоб їх уникнути проводять його зміцнення.

Спорудження каркасу із прутів сталі всередині бетонної конструкції називають армуванням фундаменту. Сталь забирає на себе все навантаження, вона має на багато більшу стійкість до розтягування, ніж бетон.

Призначення армування фундаменту ↑

У місцях, де можуть виникнути зони розтягування, потрібно проводити армування фундаменту. Найбільше розтягнення спостерігається на поверхні самого фундаменту, тому армування потрібно здійснювати саме там. Але щоб не виникло корозії стали, її прути повинні повністю бути покриті бетонним шаром від впливів зовнішніх явищ. Саме тому арматуру краще закладати на глибину трьох-п’яти сантиметрів від зовнішньої частини бетону.

Армування фундаменту

Через те, що напрямок деформування відомо, так як зони розтягування можуть з’явитися у верхній області (конструкція прогнеться вгору) і в нижній області фундаменту (прогнеться вниз), зміцнення верхньої та нижньої області фундаменту варто виробляти більш щільною арматурою з товщиною прутів десять-дванадцять міліметрів. При цьому прути сталі повинні володіти ребристою поверхнею для виникнення кращої зв’язки з бетоном.

Всі інші арматурні прути сталі можуть бути гладкими і мати менший діаметр.

Для зміцнення стрічкового фундаменту з шириною близько 40 сантиметрів можна застосувати чотири прутка сталі арматури, товщиною 10-16 міліметрів, які з’єднані один з одним в каркас прутами товщиною 6-8 міліметрів. Відстань між товстими і міцними прутами має бути не більше 30 сантиметрів.

Виходить, що з шириною конструкції фундаменту 40 сантиметрів потрібно відступити по п’ять сантиметрів від його країв. У стрічковому фундаменті поперчені розтягування з’являються вкрай рідко з тієї причини, що він є довгим і володіє відносно невеликою шириною. Тому горизонтальні і поперечні сталеві прути арматури в конструкції такого фундаменту в основному грають роль каркаса, а не несуть навантаження, завдяки чому можна використовувати тонкі, з гладкою поверхнею прути сталі.

Також обов’язково потрібно приділити належну увагу кутовим областям фундаменту, адже пошкодження може відбутися не тільки в середній частині фундаменту, але і в його кутових частинах. Кути конструкції фундаменту потрібно зміцнювати зігнутими сталевими прутами, таким чином, щоб один край її мав напрям в одну сторону, а другий – в іншу.

Арматура для фундаменту плитного повинна мати гарну товщину, так як йому потрібно поздовжнє і поперечне зміцнення, адже така плита має велику ширину, і руйнування можуть виникнути в будь-якій її ділянці, також є ймовірність скручування конструкції фундаменту.

Як в’язати арматуру для фундаменту? ↑

Для цього з’єднують прути сталі один з одним, використовуючи дріт, так як не всі типи арматури можна піддавати дії зварювання. Навіть якщо і можна застосовувати зварювання, велика ймовірність того що сталь змінить свої характеристики в місцях зварювання, що призведе до втрати її міцності властивостей. Саме тому для зв’язування арматури зазвичай застосовують катанку – дріт невеликого діаметру і високої міцності.

Відео про армування малозаглибленного стрічкового фундаменту ↑