Home / Бібліотека / Бітум

Бітум

Бітум є цікавою копалиною, що володіє безліччю переваг. Він може мати тверду структуру чи смолоподібну. Що ж включає в себе ця суміш? Головним чином, це вуглеводні, а також їх похідні. Ця сировина практично не розчиняється у воді, і повністю втрачає свої властивості, потрапляючи в оточення органічних розчинників.

Bіtum

Бітум буває як штучним, так і природним. Природні бітуми – це похідні нафти. А штучні – остаточний продукт переробки нафти, сланцю і кам’яного вугілля. В принципі, ці два типи мало чим, відрізняються між собою.

Процес добування бітуму, це тривалий і копіткий процес.

Його видобуток і подальша обробка, зазвичай відбуваються в такій послідовності:

  1. Видобуток породи, що містить бітум.
  2. Поділ цієї породи на дві частини: органічну і мінеральну.
  3. Транспортування бітуму.
  4. Його подальша переробка.

Зазвичай, бітум видобувають кар’єрним способом і шахтним дренажем, через пробурені на поверхні свердловини. Вибір способу, для добування бітумовмісних порід, безпосередньо залежить від місця розташування копалин.

Хорошим прикладом, є Ярегске родовище. Вперше, використовувати в’язку мідь, закладену в цих джерелах, стали в 1932 році. Воно знаходиться в республіці Комі, неподалік від міста Ухти. Копалини видобуваються за допомогою свердловин і шахтного способу, який стали використовувати декілька пізніше, ніж свердловинний. Поклади сировини знаходяться на глибині 200 метрів під землею в кварцових піщаниках.

Для того щоб вигідно продати бітум, потрібно його спочатку обробити. Оскільки, бітум не є тою сировиною який добре продається, як нафта. Бітумовмісні речовини, також, використовуються для приготування різних хімічних елементів, які входять до його складу.

Нафтові бітуми мають у своєму складі асфальтени, асфальтогенові кислоти, нейтральні смоли, нафтові олії, карбени, карбоїди. Всі ці хімічні речовини знаходять своє місце в промисловості.

Цікаво також те, що бітум не володіє кристалічною структурою, незважаючи на те, що має тверду форму. У 1927 році це змогли довести співробітники Квіндсленского університету. За це відкриття, вони були удостоєні Шнобелівської премії.

Головним чином, бітум застосовується для будівництва доріг, виготовлення матеріалів покрівлі, в лакофарбовій промисловості та ін.

Цей матеріал ділять на окислені, залишкові, обложені, компаундові типи.

Марки які найбільше виготовляються на даний момент, є нафтовий дорожній рідкий бітум, а також нафтовий будівельний.

Для будівельних цілей, цей матеріал вибирають по критеріям температури спалаху, розтяжності, розчинності та іншим.